Bez kvalitnej práčky sa v domácnosti nezaobídeme. Čisté a voňavé oblečenie potrebujeme na každý deň. A to bez ohľadu na to, či sme doma, pracujeme alebo cestujeme. Školopovinní, ale aj seniori, všetci rovnako by sme sa mali zaujímať o kritériá pri výbere práčky.

Prinášame vám zopár rád, ako sa nestratiť v rytme “bubnov“, ale vybrať si opäť ďalší kvalitný spotrebič na čo najdlhšie. To je azda tým najhlavnejším kritériom. Práčku potrebujeme takmer nonstop. Na bežné prepotené tričká, fľaky od obedu či na robustnú posteľnú bielizeň. Ak periete ešte aj cez sviatky, o to viac venujte pozornosť nasledujúcim odporúčaniam.

Aj automatické práčky rozlišujeme na základe tried úspornosti, pokročilých (inteligentných) nastavení a detských poistiek. To však pri výbere nemusíme uplatňovať všetci. Starších už možnosti uzamknutia pred deťmi príliš nezaujímajú. Ak práčku potrebujete len napríklad do podnájmu (kde nebudete často), alebo ste menej početná rodina (3, 2), rozhodne to nemusí byť práčka ako najnovší softvér.

Kritériá, ktoré by nás mali zaujímať všetkých rovnako!

Večne tá istá dilema… Spredu alebo zvrchu plnená práčka? Spredu plnené patria k stále viac predávaným než tie druhé modely. Je to pravdepodobne preto, že spredu plnená práčka je mnohonásobne hlbšia a širšia. Pri jednom cykle možno oprať od 6 až do neuveriteľných 10 kg. Tento typ práčok patrí jednoducho k technologickým  a praktickým “ťaháčom“.

Sú vhodné do domácností, kde treba oprať naraz, mnoho a čo najskôr! Nesú so sebou aj istú nevýhodu. Sú rozmernejšie! Len ťažko ich umiestnite do menších kúpeľní. Tam je ideálnejším riešením zvrchu plnená práčka. Tie však šetria priestorom, no prislúcha im nálepka slabšej rozmanitosti programov. Sú to typické práčky do malých bytov a pre starších ľudí. Netreba sa vám zohýnať a naťahovať ruky za prádlom hlboko v bubne.

Hľadáme kvalitnú, nie super práčku!

Aj pri výbere práčky platí stále tá istá zásada ako aj pri ostatných domácich spotrebičoch. Prvé a posledné uznanie má mať (okrem manželky) záznam na energetickom štítku. Nepodceňujte tieto údaje! V konečnom dôsledku na to doplatíte vlastnými financiami. Ak investujete do najvyššej energetickej triedy, teda do triedy A, spotrebujete za rok o približne 40 eur menej než pri najmenej efektívnej triede G.

Ďalšou dôležitou súčasťou práčky je bubon. Ten vždy “roztáčajte“, až keď je plný. Avšak nie až po horný okraj! Tým by bol celý prací proces málo efektívny. Typický je 6 až 8 kg bubon pri 800 – 1200, respektíve niektoré modely až 1600 ot/min. Účinnosť odstreďovania je už tiež kategoricky začlenená. Rozlišujeme od A (najsilnejšie) až po D (najslabšie). Je to dané vzhľadom na zostatok vody v prádle, vyjadrené v percentách.

Tie najmenej účinné zanechávajú až 60%, pričom práčky vyššej kvality len okolo 40% vody. Je to dosť dôležitý údaj za predpokladu, že nemáte dosť voľného priestoru na sušenie bielizne. Dobrým odporúčaním je aj práčka pre prívod studenej a aj teplej vody. Keďže v bubne už bude predhriata voda, opäť ušetríte. Tentoraz na ohreve!

Foto: pixabay.com