Znalosť anglického jazyka je v dnešnom svete dôležitá odborná zručnosť, ktorá je zároveň považovaná za absolútnu normu aj pre tých, ktorí túžia po lepšej kariére a vyšších príjmoch. Celosvetovo uznávaných cudzích jazykov je však oveľa viac, čo znamená, že okrem angličtiny môže mať pozitívny vplyv na váš úspech aj iný jazyk.

O tých najlepších, s ktorými by ste mohli urobiť dieru do sveta si teraz niečo povieme.

Hovoriť o tom, že existuje priama a jasná korelácia medzi kariérnym úspechom a cudzojazyčnými znalosťami by bolo chybou.  Samozrejme, schopnosť komunikovať v angličtine, francúzštine alebo dokonca čínštine je obrovským plusom, ktorý zvyšuje vašu konkurencieschopnosť na trhu práce.

Avšak, všetko závisí od rozsahu každého jednotlivca. Je ale nepravdepodobné, že by napríklad znalosť japonského jazyka mohla hrať kľúčovú úlohu vo vývoji kariéry priemerného predajcu čaju. Samozrejme, ak ho nepredávate v štvrti Japoncov. Ten najlepší čaj Teekanne si predsa nájdete aj na internete a nepotrebujete kvôli tomu cestovať.

Pokiaľ ale nechcete premárniť svoj voľný čas a skutočne niečo dosiahnuť, je dobré si naplánovať cestu k cieľu formou vzdelania sa v cudzom jazyku, ktorý si môžete osvojiť na jazykovom pobyte na Malte. Bude to dovolenka, ktorá vám dá viac než by ste si mysleli.

Východné jazyky

Kvalitné štúdium v zahraničí malo svoje výhody vždy, pretože okrem iného jazyka sa tu zoznámite aj s inými kultúrnymi zvykmi a tradíciami.  V poslednej dobe sa ale rýchlo zvyšuje počet ľudí, ktorí sú ochotní učiť sa aj viac orientálne jazyky, a najmä ten čínsky.

Sú si istí, že sa jedná o jazyk budúcnosti. Jeho štúdium je chvályhodné, pretože si vyžaduje disciplínu a vytrvalosť. Nesmie vám pritom samozrejme chýbať ani túžba. Aj keď je to zaujímavá krajina, v ktorej by ste sa mohli možno dobre uplatniť, nie vždy je to výhra. A to aj napriek skutočnosti, že čínske spoločnosti aktívne rozširujú svoju činnosť aj na našom území.

Pýtate sa prečo? Hlavným komunikačným jazykom je pre nich stále angličtina. Po druhé, čínske písmo a výslovnosť sa líšia v rôznych častiach krajiny, takže aj pre čínskych ľudí je niekedy ťažké pracovať v ich rodnom jazyku. Okrem toho, samotní Číňania vás len zriedka, ako cudzinca, uprednostnia vo funkcii manažéra, aj keď hovoríte plynule ich jazykom. Angličtina je tu jednoducho dôležitejšia.

Pokiaľ ide o arabské jazyky, tu by ste sa mohli uplatniť ako sprievodca, ktorí si ale musí osvojiť kultúru a spoznať prostredie, výhodné je to ale pre študentov a ľudí, ktorí sa nemusia starať o viacčlennú rodinu s deťmi.

Európske jazyky

Sú na vrchole popularity, pretože svet sa spája a obchod expanduje do celého sveta. Aby sme sa v ňom naučili fungovať, mali by smed si vybrať jeden univerzálny jazyk, ktorému rozumie každý.

Úprimne povedané, je to práve a zasa len angličtina, ktorá je obzvlášť žiadaná medzi zamestnávateľmi. Druhým najobľúbenejším je nemčina a potom možno taliančina alebo francúzština.

V prvom rade, a ako sme už spomínali, je ale anglický jazyk žiaduci najmä pre profesijnú oblasť, štúdium, služby a hospodárstvo. V takýchto prípadoch vám znalosť cudzieho jazyka zvýši plat v priemere o 40 %, pretože máte vďaka svojim schopnostiam konkurenčnú výhodu a bližšie k lepším miestam. Tak smelo do štúdia, ktoré zmení váš život.

Foto: pixabay.com