Nakupovanie na internete dokáže zlákať každého, kto miluje komfort, rýchlosť a široký výber. Internetové nákupy sú výhodné, až pokiaľ nenarazíte na obchodníkov-podvodníkov, ktorí vás len oberú o peniaze a vy svoj kúpený tovar nikdy neuvidíte. Ako by ste mali nakupovať bezpečne a nebáť sa potvrdiť platbu na internete? Zarobiť zákerným podvodníkom určite nechcete, tak dajte na naše overené tipy.

Nakupovanie cez internet - platba kartou

Nakupovanie z veľkoobchodných stránok

Aukcia či nakupovanie na eBay alebo Amazone? To všetko môže skončiť skvelým nákupom a výhodnou cenou ako pre vás, tak aj pre predávajúceho. Dávajte si však dobrý pozor na to, od koho si tovar kúpite. Hodnotenie predchádzajúcich zákazníkov sú smerodajné a ak niekoho hodnotenie nie je vyššie ako deväťdesiat percent, neriskujte. Môže sa stať, že vám príde úplne iný tovar, prípadne niečo bezcenné. Nebojte sa v žiadnom prípade kontaktovať zákaznícky servis, kde by vám mali vedieť poradiť, aby ste v tom najlepšom prípade získali svoje peniaze späť. Nenechajte sa nalákať na podvody.

Používaný tovar

Ďalšou veľmi obľúbenou skupinou, kde môžete byť v ohrození, sú bazáre s používaným tovarom. Tu ide od oblečenia, obuvi cez knihy, elektroniku až po zvieratá. Pri tovare z druhej ruky si musíte dávať pozor na kondíciu danej veci. Ak vám nestačia fotografie uverejnené v inzeráte, vypýtajte si viac. Nikdy, ale naozaj nikdy neposielajte peniaze dopredu na účet cudzej osobe. Výnimkou sú overené obchodíky, ale ak predajcu nepoznáte a nie je odporúčaný, nerobte to. Jednou z výhodnejších ciest je dobierka, kde za prebranie balíka musíte zaplatiť. Prípadne, ak je to možné, sa s predajcom stretnite a tovar si prezrite dopredu.

E-shopy

Veľké e-shopy majú už menšiu podvodnícku pravdepodobnosť. Tu si dávajte hlavne pozor na spôsob platby. Malo by to ísť cez platobnú bránu, kde vám vo väčšine prípadoch príde potvrdzujúca správa na váš telefón, či platbu chcete naozaj uskutočniť. Nezabúdajte si vo vašom prehliadači v hornej, vyhľadávacej časti všímať zelený zabezpečený zámok.

Foto: pixabay.com