Fungovanie ľudského organizmu je pre laikov španielskou dedinou a môže sa zdať, že práve kvôli dezinformáciám či príliš zložitým údajom ľudia nevedia, ako majú pristupovať sami k sebe, napríklad pri nadbytku telesnej hmotnosti. Zrýchlenie metabolizmu je horúcou témou, v ktorej môžete nájsť množstvo mýtov, čo, bohužiaľ, nie sú založené na pravde. V prípade dôvery v nich môžete stagnovať a byť frustrovaní, že sa nič pozitívneho s vašim telom nedeje. Aké sú teda spôsoby, ktorými môžete naštartovať a zrýchliť metabolizmus? Máme pre vás pár tipov.

NÁŠ TIP: Vybrali sme pre vás najlepšie komplexné spaľovače tukov!

Príčiny spomaleného metabolizmu

Spomalený metabolizmus v ľudskom tele môže mať hneď niekoľko príčin. Prvou z nich sú zdravotné problémy so štítnou žľazou, druhou nesprávne stravovanie, ktorým ste si metabolizmus spomalili sami a treťou je nízky pomer svalovej hmoty v tele. Ešte predtým, ako sami seba zhodnotíte a diagnostikujete si nejakú poruchu, mali by ste vedieť, že ak priberáte na váhe, je len veľmi malá pravdepodobnosť, že práve vy máte tento zdravotný problém. Môže byť veľmi ťažké si sám pred sebou priznať, že možno vaša strava nie je až taká zdravá a že sa často stáva, že si doprajete viac, ako je nutné. Tu treba byť k sebe objektívny a presne zhodnotiť situáciu vášho jedálnička, prípadne ak máte naozaj podozrenie na záťaž zo zdravím, navštívte lekára pre potvrdenie.

Metabolizmus zjednodušene znamená, ako rýchlo váš organizmus páli kalórie. To záleží hlavne od toho, koľko percent svalovej hmotnosti máte. Čím viac, tým rýchlejšie metabolizmus pracuje. Preto by ste sa pri cvičení nemali vyhýbať silovému tréningu, ktorým si svaly budujete. Okrem skvele vyzerajúceho tela budete mať aj tento vedľajší účinok v podobe rýchlejšieho spaľovania kalórií v pokojnom stave.

Pravidelnosť jedál

Naštartovať metabolizmus môžete aj tým, že začnete pravidelne jesť, ale zároveň sa neprejedať. Dajte žalúdku jedlo, aby mohol začať tráviť a v menších množstvách, no pravidelne mu toto palivo dodávajte. Vaše telo si zvykne na to, že vždy dostane to, čo potrebuje a nebude musieť byť v strese z ďalšieho hladu, pri ktorom si radšej niečo uloží do tukových zásob, aby malo z čoho neskôr prežiť. Je to paradox, ale na to, aby vám metabolizmus fungoval, musíte jesť.

Zaujímavé je, že svoj metabolizmus môžete zvýšiť aj zdvihnutím teploty. Stačí, ak zaradíte do svojho jedálnička štipľavé jedlá, ktoré vás zahrejú a zvýši sa vám tak aj funkcia metabolizmu. Aby ste každé ráno metabolizmus naštartovali, vypite pohár teplej vody s citrónom približne pol hodinu pred raňajkami. Zobudíte tak organizmus, no nezaťažíte ho hneď jedlom.

Doprajte mu oddych

Zároveň platí, že metabolizmus si musí pravidelne od svojej namáhavej „činnosti“ pálenia kalórií a trávenia jedla odpočinúť. To znamená, že približne dve až tri hodiny pred plánovaným spánkom by ste už nemali jesť, aby sa metabolizmus mal čas zregenerovať. Len si spomeňte na dni, kedy ste sa pred spaním poriadne najedli (a odhliadnuc od strašidelne živých snov tú noc) a ráno ste mali pocit ťažoby. Dali ste metabolizmu zabrať a je viac než pravdepodobné, že ste ho poriadne spomalili. Vyhýbajte sa takýmto neskorým jedlám a keď už ste hladní, zvoľte niečo ľahké.

Za svoj život ste už zrejme vyskúšali množstvo diét, ktoré neboli úplne úspešné a ak sa vám aj podarilo pár kilogramov schudnúť, tak ste sa potom vrátili minimálne na pôvodnú váhu. Musíme vás informovať, že takýmito výkyvmi na váhe si spôsobujete spomalenie metabolizmu bez toho, že by ste si to mohli uvedomovať. Zdravá strava je aj tu vhodným riešením.

Na záver nemôžeme nespomenúť pitný režim. Pravidelným prísunom vody mierne svoj metabolizmus oklamete, pretože v niektorých prípadoch je naozaj hlad prezlečený smäd. Voda nemá kalórie, netreba ju tráviť, a teda váš metabolizmus nijako nezaťažuje, no zaplní vám žalúdok.

NÁŠ TIP: Vybrali sme pre vás najlepšie komplexné spaľovače tukov!

Foto: Pixabay