Skúste sa doma rozhliadnuť okolo seba a možno si uvedomíte, aké dôležité sú alkalické batérie, ktoré využívame. Batérie totiž poháňajú veľké množstvo vecí, bez ktorých sa už nevieme zaobísť.

Tužkové batérie či akumulátory sa stali v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou všedných dní. Pomáhajú nám sa zabaviť, pracovať, učiť sa či zrealizovať rôzne domáce práce. Na trhu ich však nájdeme veľké množstvo, líšia sa napríklad výdržou, typom nabíjania či kapacitou. Ktorý typ je ten správny práve pre vás?

Vojdú sa do vybraného zariadenia?

Najbanálnejšou radou je fakt, že sa jednoducho batéria musí zmestiť do vami vybraného zariadenia. Rozoznať to vopred ale nemusí byť vôbec jednoduché, keďže konkrétne typy batérií disponujú rôznymi označeniami. Batéria AA je využiteľná v drobnom príslušenstve a diaľkových ovládačoch a disponuje napätím 1,2 až 1,5 V. Batérie s označením AAA, ktoré poznáme aj pod pojmom mikrotužkové, sú rozmerovo menšie a okrem ovládačoch si doslova našli svoje miesto aj v hračkách alebo hodinách. Batérie typu C sú malé monočnánky pre budíky, svietidlá alebo klasické hodiny, typu D (veľké mono) pre väčšie svietidlá alebo stolné rádiá. Potom tu máme ešte populárne gombíkové batérie s napätím 1,4 – 3 V do menšej elektroniky alebo 9V batérie s vyšším napätím. To však nie je všetko. Každý hráč určite vie, že existujú napríklad aj konzoly, na ktorých sa bez tohto pomocníka nezahrá, čo je aj prípad psp batérie. Ale to už je iná téma.

Oplatia sa vám nabíjateľné batérie?

Nejde však len o veľkosť. Ak si kladiete otázku, ako si vybrať aaa alebo inú batériu, máme pre vás viac praktických pomôcok. Na trhu nájdeme primárne batérie ako jednorazové bez možnosti nabíjania alebo sekundárne akumulátory s takou vymoženosťou. Za ďalším dôležitým rozdelením je typ článkov. Pri alkalických batériách ide najčastejšie o mikrotužkové a ceruzkové modely s napätím 1,5V. Lítiové batérie, ktoré nájdete napríklad aj na Baterie.sk, disponujú vyššou výdržou vďaka lepšej kapacite. Tú určite nepodceňujte, ide o dôležitý parameter uvádzaný v miliampér hodinách (mAh). Tie s nižšou kapacitou sú síce lacnejšie, no častejšie ich treba dobíjať. Túto vlastnosť ale nehľadajte pri jednorazových batériách, v tomto prípade je spotreba závislá od typu napájaného zariadenia.

Zdroj obrázku: santiago silver / stock.adobe.com