Pravidelné cvičenie prináša pozitívne účinky na celkovú našu kondíciu a náladu. Niekoľkominútový tréning má byť tým najlepším štartom a rovnako aj zavŕšením každého náročného dňa. Aj počas kratších páuz si viete nájsť čas zregenerovať svoje svaly a nabrať energiu pred ďalším zhonom v práci. Chce to len prehľad v cvikoch, chuť zlepšovať sa a pracovať na svojej pevnej vôli. Čo dokážu s naším telom tieto „rýchlovky“? Dozviete sa už v tomto článku.

Užívate si svoju siestu natoľko, že vám nie je ľahostajné ani zdravie končatín, chrbtice a príjemné prekrvenie celého tela? Doprajte si mierne zahriatie, či už obyčajným skákaním, predkopávaním alebo behom. Nemáte na to vhodné vybavenie ani priestor?

Stačí aj menej nápadná, ale zato svižná chôdza na prstoch a pätách. Okrem výborného strečingového efektu pocítite uvoľnenie v napätých tkanivách a žľazách, popritom zlepšíte svoju koncentráciu. Perfektným oživením tohto cviku je zamerať na menší predmet (bod) pred sebou a snažiť sa rozpoznať na ňom každý detail – vhodné na posilnenie zrakových orgánov a upokojenie mysle.

Odporúčame zapojiť do cvičenia čo najviac problematických partií na svojom tele. Vhodným cvikom v stoji je aj prednoženie ľavou nohou a predpažovanie pravou rukou. Končatiny dvíhame tak, aby sa stretli v rovnakom bode, dotkli sa. S výdychom ich vraciame do východiskovej polohy. Cvik opakujeme výmenou končatín a zrýchľovaním tempa.

Cviky, s ktorými bežne „zápasíme“ počas dňa

Prešľapovanie z nohy na nohu je známe každému, keď sme v strese alebo na niečo dôležité dlho čakáme. Takúto chvíľku si spríjemnite krokmi do boku a späť, najlepšie s posilňovacou gumou alebo nejakou pevnou stuhou. Uviažete si ju okolo členkov, stojte mierne rozkročmo, aby ste pociťovali tlak odporu gumy. Ďalej korigujte svoj postoj do mierneho podrepu, prenášajte váhu napríklad na pravú nohu, nasleduje rázny krok do boku ľavou nohou. Mierne k nej posuňte pravú nohu. Cvik opakujte aspoň 8-krát, potom vymeňte polohy.

Pociťujete zvýšené tempo? Trochu teraz spomaľte, keďže máte pred sebou ešte dosť práce. Príjemne sa uvoľnite aj pri tzv. polovičnom  zábere, kruhu. Stojte uvoľnene, ruky vzpažte, dlane postupne spojte. Pocíťte, ako naťahujete chrbtové a šikmé brušné svaly. Z tejto pozície urobte mierny predklon. Nohy nech sú pevne na zemi, dlane spojené, hlava rovno. Teraz zapájate svalstvo nôh, stehien a bedier, mierne napätie vzniká na sedacích svaloch.

Pre náročných máme tip v stoji na jednej nohe. Ruky pritom môžete mať voľne pri tele, prekrížené na hrudi alebo v nich držíte menšie náčinie a upažujete. V stoji na pravej nohe opierame chodidlo ľavej o vnútornú stranu stehna. Cvik má priaznivý účinok na stabilitu, pôsobí proti ochabnutiu svalstva a zlepšuje prekrvenie celého tela. Po tréningu sa osviežte, doplňte tekutiny a užívajte si ďalšiu časť dňa.

Foto: Pixabay