Dopravnú nehodu môže zaviniť ktokoľvek. Nezáleží na tom, či máte 20-ročné skúsenosti za volantom, či ste len pred rokom absolvovali autoškolu a taktiež netreba negatívne posudzovať, či auto riadila žena alebo muž. Na cestách rozhodujú sekundy a milimetre, preto je nevyhnutná vaša pozornosť a maximálna koncentrácia. Ak už aj k dopravnej nehode dôjde a ste jej účastníkom, vedeli by ste, ako máte postupovať?

V prvom rade nemôžete podľahnúť emóciám a konať v afekte. Toho sa dopúšťajú najmä tí, ktorí nehodu nezavinili, ale registrujú vážne ublíženie na zdraví, smrť alebo škody na vozidle. Naozaj si v takýchto chvíľach len ťažko dokážeme zachovať chladnú hlavu. Treba myslieť na bezpečnosť ostatných a to, že rýchlym konaním možno ešte veľa zachrániť.

Krok za krokom, ale rýchlo, detailne a vecne!

V prvom kroku zabezpečte miesto nehody tým, že použijete varovné svetlá, trojuholník a nasadíte si reflexnú vestu. Ak pre bezpečnosť nemôžete dlhšie zotrvať na danom úseku, miesto nehody si čo najlepšie zdokumentujte. Miesto s mnohými detailmi vyfoťte, do ničoho však vážne nezasahujte. Mohli by ste tým uškodiť pri neskoršom riadnom vyšetrovaní a zásahu záchranných zložiek.

Čo najskôr skontrolujte ostaných spolucestujúcich. Ak je nevyhnutné, poskytnite im prvú pomoc a privolajte záchranku. Vytočte číslo 155 alebo 112. Všetko zrozumiteľne a čo najdetailnejšie vysvetlite. Pozorne počúvajte odporúčania, ktoré máte vykonať do príchodu záchrannej služby.

Nikdy však nerozhodujte o zdravotnom stave ostatných účastníkov sami. Každý nech počká na ošetrenie a až tak môžu na základe danej situácie opustiť miesto. Hlavní účastníci a svedkovia musia zotrvať až do príchodu polície. Stále platí, že útek z miesta, neprivolanie zdravotnej služby či neposkytnutie prvej pomoci sa vyhodnocuje ako trestný čin.

Policajnú hliadku (158 alebo 112) by ste mali privolať aj pri menších nehodách. Zvlášť, keď sa neviete dohodnúť na zavinení udalosti, nie je vám známy priebeh nehody alebo si ho každý vysvetľuje po svojom, vo svoj prospech. Zásah policajtov a záchrannej služby je nevyhnutný, ak je niekto pod vplyvom alkoholu, drog alebo došlo ku škodám na majetku či zdraví aj tretích osôb.

Detailné zdokumentovanie miesta a priebehu udalosti je dôležité aj pre správu o nehode, ktorú ako účastník budete podpisovať. Vzniknuté škody nahláste poisťovni do 15 dní a do 30 dní, ak sa nehoda stala v zahraničí. Tu rozhoduje nielen výhodné havarijné poistenie, ale aj včasná obhliadka auta.

Foto: Pixabay