Milionárom sa človek vraj nestáva zo dňa na deň. Oponovať vám však budú všetci výhercovia lotérií a iných finančných súťaží. Aj oni si zo začiatku mysleli, že je to len sen, ale pár štípancov postačilo, aby si reálne uvedomili, že práve im sa tie „melóniky“ pripíšu na účet. Mať peniaze a nemať žiadne starosti?! V skutočnosti nič také neexistuje, pretože po výhre vám pripadnú ďalšie povinnosti a záväzky. Ako sa čo najrozumnejšie postaviť k svojej výhre?

Skúška správnosti a „zostať pri zemi“

Toto bude prvý a pravdepodobne najnáročnejší krok po vašej výhre. Eufória trvá krátko, ale musí byť stopercentne opodstatnená. Naozaj držíte výherný tiket? Nepomýlili ste sa pri niektorom z čísel a teraz sa zbytočne tešíte? Výhodou dneška je, že tikety si jednoducho skontrolujete cez online portály a prípade registrácie je to ešte rýchlejšie cez hráčske kontá.

Ak už máte výhru istú, prepadne vás ďalšia vlna eufórie a radosti. Ideálne je nepútať na seba vo svojom okolí zvýšenú pozornosť. V absolútnej anonymite nebude možné zotrvať a čím v menšom meste žijete, tým rýchlejšie sa tieto novinky roznesú.

Pozor! Ak si nedokážete ani predstaviť skutočnú sumu peňazí, ktorú ste vyhrali, čo najskôr vyhľadajte pomoc odborníkov. O výhre nech skutočne vie len váš najužší okruh rodiny a priateľov. Nepočúvajte, ako najlepšie investovať. K tomu vás nasmerujú len odborníci z oblasti financií, nie dobrí známi.

Na začiatok nepotrebujete finančných znalcov. To má ešte čas. Dožičte si súkromie, pokojový režim a na pár dní vypnite mobil. Ak túto situáciu veľmi ťažko znášate, vyhľadajte psychologickú pomoc a postupne sa dostávajte do reality. Výhodou je, že na uplatnenie výhry máte tiež dostatok času (cca. aj viac ako 30 kalendárnych dní). Za ten čas sa uistite, že peniaze vás nezničia, ale naučia o štruktúre dlhodobého spravovania financií. Rýchle, unáhlené nákupy nemajú zmysel. Človek stráca prehľad o zostatku na účte, pretože žije v domnienke, že milióny sú nekonečné. Nie sú! Poučili sa z toho už viacerí. Mnohí až natoľko, že približne po 5 – 10 rokoch vyhlasovali osobný bankrot.

Máte už v tom jasno?!

Ani najbohatší ľudia na svete vám nepredstavia ideálny plán na spravovanie a investovanie svojich peňazí. Myslieť pritom treba aj na daňové povinnosti a nezabúdať, že ak chcete investovať tak len pre rast majetku a životnej úrovne. Peniaze musia produkovať ďalšie, pritom nezabúdame ani na bohaté rezervy. Pre bohatých nie je hanbou, ale veľmi sofistikovaným riešením práve sporenie. Stále si viete vypočítať reálnu výšku svojich mesačných výdavkov a podľa tohto si do rezervy uložiť max. trojnásobok. Najväčším nešťastím je pre milionára zisťovať, že sa vracia na svoju pôvodnú životnú úroveň.

Milionár preto nikdy nezabúda ani na krátkodobú finančnú rezervu a takisto premýšľa aj z dlhodobého hľadiska. Bežným odporúčaním je ochrániť svoje peniaze pred infláciou.

Pomocou efektívnych podielových fondov zhodnocovať peniaze investovaním do dlhopisov, komodít alebo do akcií.

Od realitných investícií sa môžete dostať ku komoditám (ropa, zlato a pod.). Každý finančný trh má svoje výhody a nástrahy. Určite bežný človek nedisponuje takými zručnosťami, aby vedel, ako s peniazmi narábať. Preto po psychologickej nasleduje odborná finančná pomoc.

Foto: Pixabay