Peniaze k bežnému fungovaniu síce potrebujeme, no nemajú byť pre nás všetkým. V domácnosti treba hospodáriť tak, aby sme si život užívali, ale popritom mysleli aj na „zadné dvierka“. Zvlášť v tomto náročnom období, keď nikto z nás nemá isté takmer nič. Ako teda začať šetriť?

Sebadisciplína a pravidelnosť je zárukou dobrého šetrenia

O svojej sebadisciplíne sa presvedčíte, keď nič z naplánovanej stratégie o domácom hospodárení neporušíte. Ak je vás v domácnosti viac (dospelí aj deti), odporúčame tzv. tabuľkovú metódu. V nej si budete zaznačovať nevyhnutné (pravidelné) výdavky aj tie ostatné, no každej z nich priradíte konkrétnu kategóriu (potraviny, drogéria, škola a pod.).

Ako neporušiť pravidelnosť v šetrení? Odkladáte si každý mesiac a ideálne hneď, ako vám príde výplata na účet. Veľkou chybou je nechať to až na posledné dni pred ďalšou výplatou, veď možno sa nám podarí ušetriť o niečo viac. Nepodarí!

Dôstojne, ale skromne

V praxi sa mnohým osvedčila metóda 50 / 20 / 30, no taktiež v nej musíte byť dôslední. 50 % ide na nevyhnutné poplatky, stravu a veci do domácnosti, 20 si odložíte a 30 na záľuby a voľný čas. Tie posledné dve kategórie odporúčame obmieňať. Jeden mesiac si teda ušetríte len 20 %, no nasledujúci sa snažte dať medzi úspory o 10 %.

Kolujú aj také rady, že aspoň raz za 3-4 mesiace sa snažte čo najviac obmedziť iné výdavky (teda okrem pravidelných poplatkov a výdavkov na stravu). Uskromnite sa v záľubách, neutrácajte na kozmetiku a zlozvyky, ako je fajčenie, alkohol, maškrty a pod.

Poriadok v kartách a na účtoch

O značné úspory nás pripravujú aj poplatky za vedenie účtov a veľa utrácame, veď máme povolené prečerpanie. To okamžite zrušte, viac sa snažte zamerať na sporiaci účet a v rámci možností pouvažujte nad spoločným manželským účtom. Ak aj máte nejaké dlhy, informujte sa, či nebude výhodnejšie zlúčenie viacerých malých do jednej väčšej mesačnej splátky. Pravdepodobne bude!

Foto: Pixabay