Zimné mesiace sú náročné na prežitie aj pre divú lesnú zver, hlodavce a iných škodcov. Tie v tomto období vyhľadávajú teplé, suché miesta, kde sa ochránia pred nepriazňou zvonku. Takto sa správajú aj kuny. Neraz sa ukryjú priamo pod kapotou…

Upozorňujeme, že žiadne násilné likvidovanie, zabíjanie či používanie jedov nie je možné. Tieto informácie nájdete v aktualizovanom zákone o poľovníctve. Prípustné sú odpudzovače – akustické, vonné alebo špeciálna mechanická ochrana jednotlivých častí vnútri motora. Zvlášť je nevyhnutná vaša zvýšená pozornosť a aj niekoľkokrát do týždňa si skontrolujte vnútornú kabeláž, filtre a pod.

To, že sa vám včera podarilo odplašiť kunu v blízkosti, kde parkujete, je len výstrahou. Kuna sa na vhodné miesto pre svoj “nocľah“ vráti znova. Prevencia je preto na mieste, čím si dokážete ušetriť značné náklady spojené s opravou vozidla. Chybné hlásenia pri naštartovanom vozidle môžu síce pomôcť vám, vášmu autu, ale nie zvieraťu. Vtedy je už s veľkou pravdepodobnosťou neskoro…

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek povolený odpudzovač, ideálne je striedať viacero možností. Kuny, rovnako ako hlodavce sú veľmi prefíkané a inteligentné. Na rôzne nástrahy si postupne vedia zvyknúť a už ich “nenachytáte“.

Ktorú z možností uprednostníte?

Z bežných domácich odporúčaní sú účinné silné aromatické vône či koreniny. Pretriete nimi káble a obvody, pričom si ustriehnete, ako sa situácia vyvíja. Pokiaľ máte možnosť, v blízkosti auta pusťte mačku alebo psa. Tie by ich mali okamžite zacítiť a vyplašiť.

Bežne v obchodoch sú dostupné elektrické ohradníky, no treba ich používať podľa priloženej schémy, aby ste nespôsobili skrat. Dobrým pomocníkom sú aj akustické odpudzovače, keďže kuny sú veľmi citlivé na vysoké tóny. V obchodoch už dostať aj ochranný obal zo špeciálneho materiálu, ktorý by nemali prehrýzť a svojimi výparmi ich odpudzuje.

Ak ste pre nedostatočnú prevenciu, z nevedomosti, respektíve z nepozornosti zviera po naštartovaní motora usmrtili, musíte okamžite kontaktovať príslušný mestský úrad. Udalosť musí byť nahlásená na úrade životného prostredia a uhynuté zviera následne bezpečne odpratané.

Foto: Pixabay