Máte chvíľku pre seba? Čo tak si spríjemniť tieto výnimočné okamihy prípravou osviežujúceho nápoja z kvalitných prírodných ingrediencií? Aj lahodný čaj je umenie uvariť a excelentne servírovať. V tomto článku sme zhrnuli pár praktických tipov, aby sa nestalo, že vám „čaj prihorí“ alebo nebude mať chuť.

👍 Odporúčame: Vybrali sme pre vás najkrajšie hrnčeky a šálky!

Šálka čaju

Čaj, ktorý vytvára skutočnú atmosféru

Ráno ste zvykli zaliať vrecúško s čajom vriacou vodou, nechať vylúhovať 3-5 minút (resp. podľa odporúčanej doby pre konkrétny druh čaju), poprípade dosladiť a po dúškoch vypiť. Čaj z vrecúška, granulovaný alebo iný typ instantného čaju sa však nevyrovná chuti a kvalite čajového nápoja zo sušených lístkov. Jednou z možností je zakúpiť si hotový sypaný čaj alebo vo vhodnom termíne (leto, jeseň) si lístky nazbierať a usušiť.  U nás sú veľmi obľúbené bylinné čaje a ovocné, ľadový je skôr lákadlom v horúce letné dni a, samozrejme, čierny čaj je „klasikou“.

Prečo uprednostniť viacnálevovú prípravu čaju?

Čaj chutí úplne ináč, ako keď ho len „od oka“ necháme vylúhovať. V prípade, že nekontrolujeme ani teplotu vody, ktorou čaj zalievame, stráca na kvalite. Je priam presýtený kofeínom, potláčaná je sila antioxidantov a iných účinných látok.

Viacnálevovou prípravou postupne prichádzame na to, v čom tkvie skutočné tajomstvo kvalitného čaju – je náročnejší na čas, na zaobstaranie si viacerých kuchynských pomôcok, ako napr. termoska a teplomer. Pozor, všetky pomôcky a rovnako aj čajová súprava musia byť dokonalo čisté – škodlivý je aj zápach typický pre nové a ešte neopotrebované vybavenie.

Viacnálevovú prípravu možno praktizovať len pri sypaných zelených, bielych alebo pu-ehr čajoch. Čaj lúhujeme min. 3 a maximálne 5-krát, pritom precízne kontrolujeme teplotu vody. Na začiatok necháme vodu prejsť varom a následne „vychladnúť“ – napr. pri zelenom čaji na 80 °C, pri bielom na 70 – 60 °C. Nezabúdame na to, že požadovanú teplotu treba udržiavať (preto je výhodnou pomôckou termoska).

V prípade, že čaj zalievame 5-krát, prvá doba lúhovania by nemala trvať dlhšie než 1-2 min, postupne ju predlžujeme (pri poslednom vykonáme napr. päťminútové lúhovanie). Samozrejme, zalievame len po 0,5 až 1 dcl vody.

Čo takouto prípravou dosiahneme? Pomalé, pozvoľné uvoľňovanie účinných látok – zo začiatku je čaj bohatý na kofeín, postupne sa uvoľňujú aj ostatné látky. Má výraznejšiu chuť. Dosladiť alebo nie? Odporúčame vychutnať si čaj bez cukru, ale na zvýraznenie len kvalitný trstinový alebo za menšiu lyžičku medu.

Ešte jedna delikatesa na záver

Ste skutočným pôžitkárom? Ako pre vás sú stvorené a napísané recepty na čaj s mliekom. Mlieko zjemní výraznú chuť napr. silného čierneho čaju. Takýto čaj už je priam nutné dosladiť, ale opäť radšej zotrvajme pri lyžičke medu. Čierny čaj chutí výborne s mandľovým mliekom – pôsobí upokojujúco a relaxačne.

👍 Odporúčame: Vybrali sme pre vás najkrajšie hrnčeky a šálky!

Foto: Pixabay