Dlhé a zdravé vlasy sú odnepamäti symbolom ženskosti. Prejavy starnutia sa, žiaľ, dotýkajú aj tejto citlivejšej ženskej záležitosti. Keďže tento prirodzený biologický proces nemožno zastaviť, skúsme sa pozrieť na najlepšie možnosti, ako si aj naďalej udržiavať vlasy v kondícii. V tomto článku vám stručne priblížime najčastejšie problémy pri starnutí vlasov a v neposlednom rade aj špecifickú vlasovú výživu.

Aby vlasy starli do krásy

Medzi najčastejšie dôsledky starnutia vlasov patrí ich postupné šedivenie. Aby bolo naozaj vidieť, ako naschvál sa prejavuje najprv na spánkoch, na ofine a postupne na temene hlavy. Našli ste si svoj prvý šedivý vlas? Tak rátajte, že ich bude už len viac a viac. Približne na jeden vlasový vačok sa odhaduje 5-7 nových šedivých.

Pozor na striktné zaraďovanie šedivenia výlučne k problémom pri starnutí. Prvé šedivé vlasy sa bežne objavujú pred 30. rokom. V dôsledku genetickej výbavy, zlej životosprávy, zvýšeného stresu a nesprávnej starostlivosti o vlasy čoraz viac postihujú mladších a aj deti.

S pribúdajúcim vekom nás čoraz viac trápi problém rednutia a vypadávania vlasov. Príčin je taktiež viacero, no jednou z najvýraznejších je kolísanie hladiny hormónov. Dochádza k tomu, že denne vypadá oveľa viac vlasov, pričom ich z vlasových folikulov nestíhajú nahrádzať nové. S tým súvisí aj nepriama úmera medzi kratšou rastovou fázou a dlhšou pokojovou.

Výsledkom je množstvo krátkych, tenších a veľmi jemných vláskov, ktorým pri nešetrenej starostlivosti opäť hrozí vypadávanie. Starnutím je vlas oslabený, suchší a dehydrovaný. Stráca ochrannú vrstvu, znižuje na svojom objeme a pružnosti. Môžu za to jednak hormóny, životný štýl a slabší príjem živín do čoraz menších vlasových folikul. Riedke vlasy bez lesku a hustoty sú postrachom každej ženy. Čo s tým?

Výživa zvnútra je alfou a omegou pre zdravé vlasy

Nezdravé vlasy dávajú už len bodku za problémami vo vnútri organizmu. Preto treba absolvovať všetky základné vyšetrenia na zastúpenie minerálov a vitamínov, na kontrolu hladiny hormónov, ohľadom funkcie štítnej žľazy a zápalových procesov v tele. Základná výživa pre vlasy spočíva v komplexe vitamínov skupiny A až E.

Vyzdvihnúť by sme mali najmä funkciu vitamínov B6 a B7, kde prvý z nich obmedzuje vypadávanie a zlepšuje produkciu melanínu zodpovedného za udržiavanie farby a lesku vlasov. Jeho zdrojom sú strukoviny, cereálne a celozrnné výrobky, no takisto do stravy zaraďujeme viac mliečnych produktov. Tie sú zdrojom vitamínu B7, ktorý ich vyživuje do hĺbky, a tak dlhšie udržiava v kondícii. Pomoc v strave a v doplnkových produktoch vyhľadávame aj pri známych antioxidantoch, vitamínoch C a E.

Výživa vlasov závisí aj od kvality a prietoku krvi. Vlasové folikuly sú však vyživované až po životne dôležitých orgánoch, čo v prípade zhoršeného prekrvovania sa im ani nemusí dostať.

V závere zdôrazňujeme, že vlasy si pestujeme nie do dĺžky, ale do krásy. Obnoviť už poškodené a suché vlasy je pre ženu bojom na dlhé trate. Často však končí neúspešne… Neuvedomujeme si súvislosť medzi vonkajšou krásou a vnútorným zdravím, nerešpektujeme a nepočúvame potreby nášho tela.   

👍 Odporúčame: Vybrali sme pre vás najlepšie tonikum a tabletky na rast vlasov!

Foto: Pixabay