Činky patria k základným a najpopulárnejším pomôckam na posilňovanie nielen vo fitness centrách, ale aj v domácich podmienkach. Chceli by ste aj vy mať doma výbavu, s ktorou vylepšíte svoju kondíciu, vyformujete si postavu a vybudujete si svalovú hmotu? Poradíme vám, podľa čoho si vybrať činky, aby presne vyhovovali vašim požiadavkám.

Činky podľa typu

V prvom rade sa pozrime na to, aké činky máte vlastne na výber. Najčastejšie sa môžete stretnúť s činkami s pevnou hmotnosťou alebo nakladacími činkami. Činky s pevnou hmotnosťou majú presne danú hmotnosť a tvar, a často aj protišmykovú povrchovú úpravu, aby sa vám s nimi lepšie cvičilo. Ak chcete pri tréningoch striedať záťaž, budete ich potrebovať viac. Takéto činky sú obľúbené najmä na aerobik, fitbox a ďalšie tréningy, umožňujú rýchlo a jednoducho zvýšiť náročnosť tréningu.

Ak bojujete s nedostatkom miesta a chcete mať možnosť si hmotnosť činiek regulovať, vhodnejšou voľbou budú skôr nakladacie činky. Stačiť vám bude aj jedna činka a pridaním alebo odobraním závažia si upravíte záťaž podľa potreby. Nakladacie činky sú praktickou voľbou aj v prípade, že v jednej domácnosti cvičí viac osôb s rôznou výkonnosťou. Aby ste si mohli na hriadeľ alebo vzpieračskú tyč naložiť kotúče podľa potreby, dbajte na to, aby ste si vyberali rovnaký priemer hriadeľa a závaží.

Pri nakladacích činkách ešte hovoríme o jednoručných a obojručných činkách. Jednoručné činky patria k univerzálnej výbave a sú skvelé najmä na posilňovanie paží, hrudníka a ramenných svalov, sú naozaj veľmi variabilné a umožnia vám cvičiť s nimi pestrú paletu cvikov.

Na druhú stranu, obojručné činky sú ako stvorené na vzpieranie, naberanie svalovej hmoty, práve preto sú prispôsobené na uchopenie oboma rukami a môžete si vybrať bežné prevedenie s dĺžkou od 120 až 180 cm a priemerom najčastejšie 30 mm, alebo takzvané olympijské činky, ktoré sú určené pre profesionálov, sú dlhšie, majú priemer 50 mm a sú konštruované na väčšiu záťaž, až do 500 kg. Aj cenovo sú iná liga. Na bežné používanie doma väčšine ľudí bohate postačia aj klasické činky.

Činky podľa materiálu

Aj to, z akého materiálu sú činky vyrobené, či už máme na mysli samotnú výplň, alebo povrchovú úpravu, hrá pri výbere významnú úlohu. Najlacnejšie činky bývajú spravidla vyplnené cementom, no okrem toho môžete natrafiť aj na liatinové, chrómové, oceľové a ďalšie činky. Čo sa týka povrchovej úpravy, takisto máte na výber viacero variantov od chrómu, gumy, plastu až po vinyl.

Cementové závažia sú zaujímavé svojou priaznivou cenou a na domáce posilňovanie budú stačiť. Ich nevýhodou je nižšia odolnosť a to, že čím vyššia je hmotnosť závažia, tým je priestorovo náročnejšie. Cementové činky často bývajú obalené v plastovom obale a vyžadujú si šetrnejšie zaobchádzanie.

Liatinové činky sú veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu a znesú toho naozaj dosť, preto sú častou výbavou aj v posilňovniach. Bývajú vybavené praktickými otvormi, takže ich môžete využiť aj na iné druhy posilňovania.

V domácich podmienkach sú obľúbené činky s pogumovanou povrchovou úpravou, pretože pri dopade na zem výborne tlmia nárazy a sú veľmi odolné.

Činky podľa hmotnosti

Pri rozhodovaní, akú hmotnosť činky by ste si mali zaobstarať, vám pomôže aj stanoviť si ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Chcete spevniť kĺby, šľachy a svaly a zvýšiť si náročnosť pri obľúbených športových aktivitách? Ľahšie činky vám na tento účel poslúžia veľmi dobre. Ak je hlavným účelom vašich tréningov budovanie svalovej hmoty, budete potrebovať skôr ťažšie váhy.

Samozrejme, rozhodujúce je aj to, v akej ste kondícii. Začiatočníci by mali ísť na silový tréning opatrne a začať najskôr s ľahšími hmotnosťami, ktoré si budú postupne zvyšovať, aby neriskovali zranenie. Okrem toho platí, že na väčšie svalové plochy ako chrbát, nohy alebo hrudník sú vhodnejšie ťažšie činky a na menšie svaly ako ramená si vystačíte aj s ľahkými a stredne ťažkými činkami.

Zdroj obrázku: Tero Vesalainen / Shutterstock.com