Pri každom športe musíme dodržiavať rôzne preventívne zásady. To znamená, že sa nedá len tak „vhupnúť do tenisiek“ a začať cvičiť. Veľký vplyv na kondíciu a regenerovanie tela má už len samotná príprava, zostava cvikov a kombinovanie viacerých športových disciplín. Unavené a vysilené telo môže reagovať aj bolestivými sťahmi svalov – presne s tou nesmiernou bolesťou sa stretol takmer každý športovec. Ako ju zmierniť?

NÁŠ TIP: Vybrali sme pre vás najlepšie doplnky výživy pre športovcov!

Svalové kŕče sú počas a po náročnom tréningu rizikové najmä pre bežcov, futbalistov a hokejistov. Samozrejme, k nim možno zaradiť kohokoľvek, kto nerešpektuje striedanie záťaže pre telo s oddychom a regeneráciou.

Ku kŕčom ako mimovoľným, skôr lokálnym sťahom dochádza aj pri osvojení nesprávnej techniky cvičenia alebo pri nadmernej záťaži pre pohybový aparát veľmi skoro po ochorení a operatívnych zákrokoch. Kŕč je akoby nesúhlas medzi vaším unaveným alebo poškodeným svalom a vysielaným signálom k nervom, aby sval aj napriek týmto nepriaznivým okolnostiam sťahovali.

Účinná prevencia

Prevenciou proti svalovým kŕčom je kontrola hladiny vnútrobunkových minerálov, ako napríklad magnézia, sodíka a draslík na spomalenie procesu starnutia a pre lepšiu výživu pre svaly. Svalové kŕče postihujú športovcov najmä v oblasti lýtka, stehien (predná a zadná strana), ramien a zápästia.

Taktiež je nutné dodržiavať správne zásady v pitnom režime podľa typu športu a intenzity cvičenia. Nepriaznivým dôsledkom dehydrovaného tela je aj rýchlejšia únava svalov, ktoré môžu takto reagovať.

Pri tréningoch začínajte najprv so strečingom a postupným zvyšovaním tempa. Najviac si tieto zásady osvojíte na dlhších bežeckých tratiach, pri nordic walking a silovom, až výbušnom športe  – ide o to, aby ste svaly postupne zaťažovali natiahnutím a rýchlym uvoľnením (box, tenis, squash a pod).

Čo robiť, keď sa kŕče dostavia?

Nikdy nesadať, alebo v ľahu masírovať postihnuté miesto. Sval sa snažte čo najskôr natiahnuť, stačí jeden strečingový cvik, premasírovanie, teplý zábal alebo kúpeľ. V takejto situácii sa vám zídu aj poznatky z jogy a potom hneď zalistovať v tréningovom denníku, čo ste dnes nedodržali alebo vybočili z plánu…

NÁŠ TIP: Vybrali sme pre vás najlepšie doplnky výživy pre športovcov!

Foto: Pixabay