Neprejedáte sa, nekonzumujete ťažké, mastné jedlá, no napriek tomu vás trápia tráviace ťažkosti? Často sa budíte s pálením záhy a máte kŕče v žalúdku? Často sa tieto ťažkosti zvalujú na stres a vysoké pracovné tempo. No možno ste sa nakazili baktériou Helicobacter Pylori a pôvodcu svojich ťažkostí musíte hľadať v tejto drobnej baktérii.

Čo je helikobakter

Helikobakter je baktéria, ktorá sa dokázala dobre adaptovať na kyslé prostredie žalúdka, na rozdiel od iných baktérií, ktoré dokážu žalúdočné kyseliny zničiť. Momentálne je táto baktéria druhou najrozšírenejšou na svete. Mnoho nakazených však ani netuší, že túto baktériu majú. Na Slovensku je momentálne prevalencia helikobaktera okolo 35%, no toto číslo môže byť ešte vyššie.

Helikobakter sa usídli v záhyboch žalúdočnej steny, kde nie sú žalúdočné kyseliny natoľko silné, aby obal baktérie poškodili. Preto je ťažké sa nákazy zbaviť a často sa postihnutý, aj keď podstúpi liečbu, nedokáže baktérie zbaviť úplne.

Ako sa helikobakter prejavuje

Príznaky helikobaktera možno rozdeliť na skoré a neskoré. Čím skôr sa odhalí infekcia helikobakterom, tým jednoduchšia je cesta k vyliečeniu. Preto je dôležité si všímať aj drobné odchýlky pri trávení, a vedieť, ktoré príznaky môžu sedieť na infekciu helikobakterom.

Prvotné príznaky

Je ťažké odhaliť prvotné príznaky helikobaktera. Keďže za premnoženie helikobaktera v tráviacom trakte môže do istej miery stres a zlé psychické rozpoloženie, ktoré oslabuje imunitu žalúdka, mnoho infikovaných pripisuje svoje problémy práve stresu a konzumnému spôsobu života.

Postihnutí môžu trpieť tzv. vlčím hladom, čo sú náhle záchvaty žravosti, zvýšený apetít a kvôli zvýšenej hladine žalúdočnej kyseliny môžu byť stále hladní a majú nutkanie stále niečo jesť.

Ak sa infekcia odhalí v tomto štádiu, je najväčšia pravdepodobnosť, že liečba zaberie a infikovaný sa dokáže helikobaktera zbaviť natrvalo. Je však potrebné nezanedbávať svoj zdravotný stav a byť k sebe úprimný. Ak sa vám váš zdravotný stav nepozdáva, vždy je tu možnosť spraviť si domáci test na prítomnosť helikobaktera.

Neskoršie príznaky

Mnohí ľudia sa spamätajú, až keď majú už neprehliadnuteľné príznaky, že sa niečo deje. Väčšinou ich začne nadúvať, majú kŕčovité bolesti žalúdka – tesne pod dolným koncom hrudnej kosti, ráno sa budia s pálením záhy. Dokonca sa môže objaviť zápach z úst a horká pachuť v ústach.

Aj trávenie začína pokulhávať. Postihnutí majú potiaže s trávením, často sa pridruží hnačka, či naopak zácpa. Ignorovanie týchto problémov vedie k závažným zdravotným ťažkostiam, ktoré sa ťažko liečia a často ostáva tráviaci trakt nenávratne poškodený.

Dlhodobá infekcia helikobakterom

Mnoho infikovaných helikobakterom sa u lekára objaví až vtedy, keď ich k tomu donúti zápal žalúdka. Keďže sliznica tráviaceho traktu je permanentne dráždená helikobakterom, zápal sa skôr či neskôr dostaví. Neliečená gastritída vedie až k žalúdočným vredom, či vredom na dvanástniku. Liečba vredov je náročná a dlhotrvajúca a často je potrebné podstúpiť aj operáciu žalúdka. Následná rekonvalescencia je tiež náročná.

Inou, dosť opomíjanou chorobou, za ktorou stojí neliečená infekcia helikobaktera, je rakovina  žalúdka. Preto je potrebné svoje zdravotné ťažkosti neprehliadať, nakoľko u každého človeka sa môže infekcia rozvinúť do náročnejších ťažkostí za inú dobu.

Ako si môžete pomôcť?

Najúčinnejšou cestou, ako sa zbaviť helikobaktera natrvalo, je skombinovať medicínsku liečbu antibiotikami s prírodnými výživovými doplnkami, ktoré podporia imunitu žalúdka a tak mu pomôžu bojovať s infekciou.

Osvedčeným spôsobom, ako sa zbaviť helikobaktera natrvalo je kúra chioskou mastichou. Masticha je živica z kôry stromu Pistacius lentiscus, ktorej liečivé účinky boli dokázané vo viacerých vedeckých štúdiách. Doplnky výživy s chioskou mastichou je potrebné brať dlhšiu dobu ako ozdravnú kúru. Ideálna doba kúry je minimálne dva mesiace. Masticha je šetrná k sliznici žalúdka, takže dokáže podporiť imunitu žalúdka v boji proti helikobakterovi.