Každá minca má dve strany. Tak je tomu aj v prípade platenia väčších či menších súm hotovosťou alebo kartou. Sú však situácie, keď je lepšie mať pri sebe bankovky a mince, inokedy nedáme dopustiť na efektívnu platbu kartou. Poďme si aj tento problém rozmeniť na drobné a poukázať na výhody aj riziká oboch spôsobov platenia.

Hotovosť – kedy áno, kedy nie?

Hotovosť je výhodnejšia pri menších nákupoch. Najmä vtedy, keď viackrát po sebe platíte malé sumy. Spätne si viete sledovať zostatok peňazí . Zároveň sa viac sústredíte na nákupy, sledujete ceny a lákajú vás zľavy pre pocit ušetrených peňazí. Pri platbe v hotovosti (podvedome) kontrolujeme každé svoje nákupné správanie, pretože vždy je v tej peňaženke len obmedzené množstvo peňazí. Nespornou výhodou je, že s hotovosťou možno platiť všade, teda v kamenných obchodoch, a nemusíte sa obávať upozornenia, že z technických príčin vám ju neprijmú, ako tomu býva pri platbe kartou.

Skvelým tipom je vyskúšať si napr. na obdobie 3 mesiacov platiť výhradne v hotovosti a po tom len kartou. Ušetrili ste s hotovými peniazmi o niečo viac?

Nevýhod pri platbe kartou nie je až tak veľa. Jedným z hlavných je ľahšie opotrebovanie a poškodenie bankoviek než platobnej karty. Stratená alebo ukradnutá hotovosť je v mnohých prípadoch nenávratnou. Pri istých službách, ako napr. úhrada za dovolenku, za auto, paušál a pod., je oveľa náročné platiť hotovosťou, keďže si musíte osobne zájsť do pobočiek.

Platba kartou – výhody a riziká

Mnohým sa práve karta nevypláca pri menších nákupoch. Upozornenia o zostatku na účte vám za malé sumy neprichádzajú, resp. sú spoplatnené a len málokto ich využíva. Problémom je platiť po sebe za viac takýchto nákupov. Karta pípa a vám sa peniaze míňajú. Lepšie sú na tom tí, čo majú appky v mobile a po zadaní prihlasovacieho kódu okamžite zisťujú aktuálny zostatok. Ale opäť je to podmienené prístupom na internet. Teda k zostatku na účte sa dostávame zväčša až doma po nákupnom maratóne.

Karta je skvelým „doplnkom“, keď sa v peňaženke míňa hotovosť, ale treba ju využívať len v nutných prípadoch. Nech opäť nedochádza k nekontrolovateľnému míňaniu. Ako sme spomínali, veľa moderných služieb odporúča platiť výlučne kartou. Je to rýchle, efektívne a ako zákazník získavate mnohé extra výhody.

…Ale čo v tých nepríjemných situáciách, keď z technických príčin nie je možné zaplatiť kartou? Takisto v menších obchodoch uprednostňujú hotovosť a na dovolenke v cudzine vám ju nie všade musia akceptovať.

Ideálne je mať pri sebe aj keš, aj kartu a v oboch prípadoch si spätne kontrolovať zostatkovú sumu. Míňať len na to, čo nevyhnutne potrebujeme, sledovať a porovnávať ceny za ten istý tovar u viacerých predajcov. Inak to nepôjde…

Foto: Pixabay