Počas jazdy sa môže stať všeličo. Aj keď ste stopercentne presvedčení o svojich šoférskych kvalitách, na cestách vás dostihne aj nepredvídané. Nebuďte ľahostajní a zvážte, či je naozaj nevyhnutné jazdiť za zhoršených podmienok v danom teréne. Príroda je nevyspytateľná a jej dôsledky značne ovplyvňujú viditeľnosť a spôsob riadenia.

Prinášame vám zopár príkladov na bezpečnú jazdu v rôznych terénoch. Aktuálne nás azda najviac zaujíma spôsob riadenia vo vetre, daždi, v neposlednom rade aj na zablatenom povrchu a v hmle. Za týchto nepriaznivých podmienok môžete veľmi rýchlo stratiť kontrolu nad vozidlom.

Na nejednom úseku vám hrozí šmyk, nepríjemná kolízia, pričom ich pravdepodobnosť zvyšuje slabá viditeľnosť. Za to môže nielen ranná hmla či skoršie stmievanie, ale aj napríklad prichádzajúca búrka či v krajnom prípade víchrica. Hlavne počas týchto premenlivých dní viac sledujte aktuality o počasí a odporúčania z dopravného servisu.

Sychravé rána

Ak sa hmla dá ráno priam krájať, skontrolujte tlmené a hmlové svetlá. Rýchlosť znížte a uvedomte si, že na mokrej vozovke za zlého videnia potrebujete väčší reakčný čas na brzdenie. Najdôležitejšie je aj za týchto podmienok zachovať bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami.

Jazda počas silného vetra, búrky a blata

Ak vietor postupne zosilnieva, majte radšej pozatvárané všetky okná. Ešte pred jazdou sa odporúča skontrolovať tesnenie, či sa dvere a kufor správne uzatvárajú. Vietor spôsobuje, že po vonku priam lietajú veľké kusy polámaných predmetov, ale aj konárov a lístia. To všetko sa môže cez otvorené okná dostať do auta, no zhoršuje sa aj viditeľnosť.

Ideálne je znížiť rýchlosť, respektíve byť pripravení nevyhnutne zastaviť. Pri zlej viditeľnosti sa na rôznych úsekoch vodiči spoliehajú na zapnuté diaľkové svetlomety. To môže ešte viac ohroziť vašu bezpečnú jazdu. V žiadnom prípade za zlých podmienok v teréne nepredbiehajte! Hlavne nie v ostrých zatáčkach, pretože vaše počínanie môže priniesť až fatálne následky. Veľmi vysoké riziko prechodu je počas vetra aj na mostoch a na náročných horských priesmykoch.

S vetrom najčastejšie prichádza búrka. Ak máte prechádzať skutočne silnou búrkou, tak auto radšej na bezpečnom mieste odstavte. Pokiaľ to situácia vonku ešte umožňuje, buďte presvedčení o vyhovujúcom stave stieračov. Ak nie sú schopné dostatočne stierať čelné sklo, na cestu sa rozhodne nemôžete pustiť. Búrka okrem iného spôsobuje veľké kaluže. Tie môžu zakrývať diery na vozovke, väčšie kamene, či akékoľvek predmety, ktoré dokážu poškodiť pneumatiky.

Ak ste práve na zablatenom teréne, tiež treba vedieť sa správne rozhodnúť. Najlepšie je sledovať stopy po iných pneumatikách, aby ste mali aspoň akú-takú predstavu o hĺbke a pevnosti blata.

Počas nastávajúcich dní nebude jazda autom žiadnou „prechádzkou“. Jazdu prispôsobte svojim zručnostiam, podmienkam vonku a nutnosti vydať sa na cestu. Niekedy je lepšie prísť neskôr, ako už vôbec…

Foto: Pixabay