Kúpa nehnuteľnosti patrí k tým najdôležitejším životným rozhodnutiam. Tento životný krok nie je vôbec jednoduchý. Môžeme sa naň odhodlať, až keď osobnostne a finančne vyspejeme. Kúpou bytu sa pravdepodobne viažeme hypotékou banke. Aj samotná starostlivosť a údržba domácnosti si vyžaduje zodpovedný prístup a profesijne zabezpečenú osobnosť. Náklady na vlastný byt vám každý mesiac znova a znova zaklopú na dvere… Preto si najprv zodpovedzte na niekoľko základných otázok, až tak sa rozhliadajte po vlastnom.

Pre niekoho je výhodnejšie rozhodnúť sa najprv pre prenájom… Ste ešte mladí, nemáte žiadnu kariérnu zábezpeku, alebo v krátkej budúcnosti plánujete veľa životných zmien? Tak potom ste ako učebnicový príklad na záujemcu o prenájom bytu.

Na to, aby ste si mohli slávnostne zaštrngať kľúčmi od vlastného bytu, potrebujete: Byť si stopercentne istí, že ste morálne silná a zrelá osoba.

V bytovom bloku nikdy nebudete sami. Súkromie je obmedzenejšie a možno sa budete musieť povzniesť aj nad uštipačnejšími susedmi. Zvládnuť budete musieť aj finančné náklady na bývanie tak, aby ste nežili pod svoju ľudskú dôstojnosť. Vlastným bývaním sa vám otvárajú možnosti slobody a samostatnosti. Na druhej strane však môžete spadnúť do spleti dlhov a osobnostného zlyhania. Nič príjemné, preto ani rozhodnutie nebude vôbec ľahké!

Nový, starší alebo najstarší?

V súčasnosti je ponuka bytových novostavieb naozaj bohatá. Prekvapivo sa už “rozrastajú“ aj v menších mestečkách. Stále však mnoho mladých má záujem práve o byty v pôvodnom stave. Prečo? Veď z viacerých hľadísk je to dosť náročné na financie a čas. Odhaduje sa, že novostavby sú približne o 30% drahšie než tie v pôvodnom stave. Treba si však zrátať, že ani rekonštrukcia nebude zadarmo a okamžite.

Rekonštrukcia staršieho bytu sa viaže s istotne príjemnou atmosférou. Prináša rodine možnosť zariadiť si byt podľa vlastných predstáv. Len aby ste pritom nenarazili na mnoho “stavebných kameňov“. Predovšetkým rekonštrukcia starých bytov v centre mesta môže byť pre isté dobové požiadavky administratívne a zvlášť technicky náročná. Možno sa vám nakoniec ani nesplnia všetky vaše predstavy o novom imidži vášho bytu.

Mnoho starých bytov ešte stále nie je zateplených. Sú tam potom veľké straty a aj náklady na vykurovanie. Tieto rozhodnutia sú vždy na zvážení celého spoločenstva vlastníkov. Nejde tu teda len o váš vkus! Pozor si treba dávať aj na čiastočne či úplne zrekonštruované byty, ktoré sa predávajú nad cenu pri veľmi lacnom a nekvalitnom vybavení. Prepočítavať a prepočítavať! Ak chcete kupovať nehnuteľnosť, riaďte sa presne týmto mottom.

Foto: pixabay.com