Nákup oblečenia, topánok a rôznych doplnkov zväčša uprednostňujeme v typických kamenných obchodoch. Niet sa ani čo čudovať, veď ponúkaný sortiment máme ako na dlani… Môžeme si hmatom overiť kvalitu materiálu, jasne sledujeme jednotlivé motívy a farebné kombinácie. Odev si dokážeme aj niekoľkokrát vyskúšať v kabínke. Opäť sa potvrdzuje, že len osobná a priama skúsenosť s tovarom dokáže spotrebiteľa zbaviť všetkých možných pochybností.

Nás by však teraz oveľa viac zaujímalo, či sa pred daným nákupom oblečenia aj dôrazne zaujímate o ďalšiu budúcnosť tohto prostého kúska odevu. Oblečenie ako výkrik jednej sezóny vám poslúži aj presne jednu sezónu!

Dosť prvoplánovo pôsobí hádzanie do nákupného košíka jedných šiat za druhými, pričom sa opäť ozýva bežná spotrebiteľská sebeckosť a zahľadenie len na vlastné potreby. Čo ak by sme zodpovedne pristúpili aj k nákupu oblečenia a viac preferovali ekologickejšie, trvácnejšie varianty? Takýmto spôsobom zachránime možno aj lesy, no v neposlednom rade by sme mali byť spokojní s vlastným nákupným rozhodnutím.

Aj udržateľná móda má svoju bohatú históriu

Možno sa viacerí spotrebitelia sťažujú, že opäť je v móde vyťahovať niečo, čo tu bolo už pred desiatkami rokov. Samotný princíp udržateľnej módy spočíva v úspore materiálu, uprednostňovaní čisto prírodných látok či v rôznom spôsobe prešívania, dedenia a darovania noseného odevu. Pýtate sa, prečo sme sa rozhodli venovať práve fenoménu udržateľnej módy?

Máme totiž za to, aby sme potenciálnych zákazníkov v predajniach s oblečením upozornili na stále sa zvyšujúcu spotrebu z populačného aspektu. Čím viac ľudí na svete, tým väčšia spotreba aj v oblasti módy. Výroba, samozrejme, môže zvyšovať na obrátkach, len či to aj zanechá pozitívny dopad na celkový ekologický systém.

Berme zodpovednosť za módu do vlastných rúk!

Dosť bolo výhovoriek, že jeden spotrebiteľ myslenie a zaužívaný konzumný spôsob ostatných nezmení, no možná náprava by mala mať stále bližšie ku skutočnosti. Dajte šancu ekologicky šetrnému oblečeniu a vôbec sa nebudete musieť obávať, že si vás pomýlia s divochom. Ak stavíme na recykláciu, podporíme tým cyklus pretvorenia, teda získania novej odevnej zložky prostredníctvom použitého textilného materiálu. Tým zabránime značnej spotrebe surovín a energií, pričom sa postavíme aj proti nežiaducemu hromadeniu odevov na skládkach.

O čistej ekológii, žiaľ, nemôže byť ani zmienka!

Skládky odevov ohrozujú ovzdušie, pôdu, ničia kvalitu podzemných vôd. Preto sa radšej rozhodnite pre vľúdnejšie darovanie noseného oblečenia, alebo podporte proces aspoň na princípe second-handov. Aj tu však ide iba o výber menšieho zla, pretože aj tento tovar spotrebiteľovi doslúži a skončí na ďalšej nepotrebnej hromádke. Ako má teda spotrebiteľ podporiť ekologické správanie pri nákupe oblečenia?

Stále sa za ten najekologickejší variant materiálu považuje bavlna. Žiaľ, aj pri ich výrobe a spracovaní dochádza často k pridaniu škodlivých chemických zmesí. Syntetika v súvislosti s nárastom technických vymožeností prehlbuje a zdokonaľuje proces opätovného získania suroviny. Syntetika v kombinácii s prírodnými materiálmi posilňuje štruktúru textílií, a tak odev chráni pred poškodením. Z hľadiska trvácnosti a udržateľnosti je to výrazný aspekt. Opäť treba pripomenúť aj to, že dokonalosť techniky potláča čistotu a citlivosť prírodných zdrojov!

Foto: Pixabay