Oprava kuchynskej linky

Kuchyňa je srdcom každého domova. Ak ju využívate často, určite na nej časom badať známky opotrebovania a chybičky, ktoré jej uberajú na kráse. Niekedy však stačí niekoľko jednoduchých krokov, ktorými jej vrátite zašlú slávu.

Základom dobre vyzerajúcej kuchyne je kuchynská linka. Aj v prípade, že sa o ňu staráte pravidelne a poctivo, môžete na nej časom objaviť škrabance, fľaky a iné nedokonalosti. Ak máte drevenú kuchynskú linku, môžete sa do jej obnovy pustiť i na vlastnú päsť.

Celková oprava dreva zahŕňa zbavenie povrchu starého náteru a brúsenie. V prípade kuchynských skriniek sa pravdepodobne nevyhnete aj odmasťovaniu ich povrchu. Pre čo najlepší výsledok pred samotným brúsením, nezabudnite odmontovať všetky úchyty a rúčky, ktoré by vám pri práci prekážali. Prácu si uľahčíte aj tým, že zvesíte dvierka jednotlivých skriniek a budete ich brúsiť a čistiť samostatne. Ak sa vám podarilo obrúsiť a vyčistiť všetky povrchy, prichádza na rad vyplnenie všetkých rýh a preliačin. Až potom je všetko pripravené na nové nátery. Možno sa vám zdá, že to je dlhý a náročný proces, no aj takýmto zásahom dokážete ušetriť nemalé finančné prostriedky, ktoré by ste museli investovať do novej kuchynskej linky.

Oprava nábytku v kuchyni však nemusí zahŕňať brúsenie všetkých skriniek. Niekedy je možné ich zachrániť aj lokálnym zásahom na miestach, kde je to potrebné. V takom prípade je ale nutné, aby ste dbali na to, aby opravené miesto farebne splynulo s pôvodným náterom.

Renovácia kuchynskej linky nemusí byť pre každého a preto, ak si na ňu netrúfate, nebojte sa zveriť tento proces do rúk odborníkov.  Tí si poradia aj s náročnejšími úlohami, ako je lokálna oprava škrabancov a rýh, výplň obitých častí skriniek a iného nábytku a celkové „omladenie“ vašej kuchyne.

Najväčším orieškom býva pracovná doska

Azda najviac dostáva v kuchyni zabrať práve pracovná doska. Aj preto je jedným z prvých miest, kde si mnohí všimnú poškodené miesta. Ryhy, preliačiny, fľaky či dokonca spálené miesta, to všetko môžu priniesť roky používania. Ani tu však nemusíte pristupovať k výmene celej dosky. Drevenú dosku je možné opraviť podobným spôsobom ako drevený nábytok. Iné povrchy, akými sú akryl, laminát či mramor a granit, nechajte na odborníkov.

Nezabudnite ani na stôl a stoličky

Vyhadzovať nemusíte ani staršie stoličky a stoly, ktoré už nevyzerajú podľa vašich predstáv. Aj tu sa viete obrátiť na profesionálov, ktorí ich nielen vyčistia, ale i vyplnia všetky ryhy tak, aby po nich nezostala ani stopa. Opraviť je možné i odbité rohy stolov. V prípade, že máte v jedálni kožené stoličky, aj tie je možné opraviť včasným zásahom  odborníkov. O kožený povrch je potrebné sa starať, no aj napriek tomu môžu na ňom vzniknúť praskliny, ktoré sa časom budú zväčšovať. Preto netreba váhať a nechať skúsených odborníkov, aby ich vyplnili a pretreli farbou, ktorú namiešajú presne podľa pôvodnej farby stoličiek.

Vždy však platí, že mechanickým poškodeniam a iným nedokonalostiam je lepšie predchádzať. Aj preto nepodceňujte správnu a pravidelnú starostlivosť o vašu kuchyňu.