Šport zaraďujeme k základným mantinelom zdravého životného štýlu. Jeho účinky sa opisujú vždy z tej najlepšej stránky pre naše telo. Ak už sú pri športovaní nejaké výkričníky, tak ohľadom prípravy, disciplíny a pravidelnosti. Aj vy žijete aktívne? Milujete šport a ten vo vás vzbudzuje samé príjemné pocity? Alebo nepríjemné? Tak ako je to teda…

O tom, že pri športovaní naše telo vylučuje hormón šťastia, vieme s určitosťou. O čom sa však menej dozvedáme, sú negatívne pocity až strach z cvičenia. Čo sa za tým skrýva a prečo by sa niekto mal vôbec obávať zacvičiť si? Dáva to zmysel?

Strach z cvičenia neobmedzujeme vekom ani športovými skúsenosťami. Síce sa tento stav skôr dostaví u mladých, resp. u začiatočníkov, ani to nemusí byť pravidlom. Samozrejme, strachu sa treba čo najskôr zbaviť – zhoršuje celkovú kvalitu a intenzitu cvikov, tréningy si neužívame a zhoršujú sa aj naše možnosti lepšej motivácie.

Čo najlepšia podpora od blízkeho okolia, alebo?     

Niekedy sme voči až priveľkej prajnosti od okolia dosť skeptickí. Naozaj mi prajú toľko úspechov zo športu, skutočne na mojom tele vidieť prvé pozitívne zmeny? Myslia na mňa, keď sa odhodlám k novým športovým výzvam? Alebo je to už len zo zvyku?

A nie je problém práve na vašej strane? Čo ak sa až príliš zameriavate len na seba a svoje ciele. Vypočujte si názor väčšiny, resp. odporúčame obrátiť sa na odborníkov v zdravej výžive a pre správny tréningový plán.

Každý profesionál začínal na štarte. Tak prečo sa práve vy niekam náhlite?

Nikdy nezačíname ako profesionáli, ale ako laici, čo chcú zmeniť svoj život k lepšiemu. Preto si najprv poriadne rozmyslíme, na ktorý šport sa odhodláme, zistíme si všetky výhody a riziká, poprípade sa informujeme aj ohľadom športovej výbavy a doplnkov na cvičenie. Pomaly, postupne sa učíme každý jeden cvik. Na ďalšie až vtedy, keď už sme pri predchádzajúcich odstránili všetky (zlo)zvyky.

Pozor, každý pohyb má svoje pravidlá!

Pri športe je naozaj veľké riziko úrazov. Najmä, ak cvičíte sám, bez osobného trénera. V domácom prostredí podceňujeme dôslednú prípravu a regeneráciu po cvičení. Okrem cvičenia sa súčasne venujeme ďalším „drobnostiam“, čo nás oberá o disciplínu, energiu a zbytočne takto plytváme časom.

Cvičením k výhre, alebo cvičenie ako výhra samotná?

Stále máte niekde v podvedomí, že pri cvičení sa treba prekonávať? Netreba, dokým nie ste vyrovnaní s momentálnymi úspechmi. Pri ďalšom zintenzívňovaní tréningov budete len zaostávať a po pár neúspechoch sa vrátite na štart. Alebo na šport zanevriete. To by bolo tým najhorším riešením. Preto pri cvičení uprednostňujeme kvalitu nad kvantitou…

Odporúčame: Vybrali sme pre vás najlepšie doplnky výživy pre športovcov!

Foto: Pixabay