Výmena autobatérie skôr či neskôr dostihne každého užívateľa motorového vozidla. Pre niekoho je to záležitosť na niekoľko dní, pretože nemá dostatočné vedomosti a ani potrebné zručnosti. V takomto prípade radšej kontaktujte servisnú pomoc. Mnohí si vedia vyhľadať vhodný typ autobatérie aj svojpomocne. Ako teda postupovať?

V každom aute budete musieť najprv fyzicky autobatériu vymeniť. V novších vozidlách je potom nutné aj nakódovanie a ďalšie nastavenia v riadiacej jednotke. V tom vám dokonale vyhovejú len v autoservisoch.

Čo dokážete urobiť aj sami? Zistite si čo najviac informácií o starej autobatérii!

Niektorí užívatelia sa najprv preklikajú k renomovaným značkám a postupujú podľa typu svojho vozidla a roku výrobu. Ďalší si odpíšu základné parametre zo starej autobatérie a podľa toho sa na viacerých weboch dostanú k modelom, ktoré do ich auta perfektne zapasujú.

Môžete si tak porovnať cenu, dostupnosť, technológiu výroby a pod. Dobrým sprievodcom sú aj konkrétne recenzie od iných užívateľov. Získate tak viac praktických informácií, ktoré vám veľa napovedia o údržbe a funkčnosti daného akumulátora.

Mali by ste mať aspoň základné vedomosti o typoch autobatérií a s prehľadom určiť, čo je typické pre údržbové, bezúdržbové či trakčné autobatérie. Na bežné používanie vozidiel v mestách sú najvýhodnejšie bezúdržbové autobatérie. Pre ne je typický vysoký štartovací prúd a dlhšia životnosť.

Zo svojej starej autobatérie sa snažte “vyčítať“ čo najviac informácií o základných a rozšírených parametroch. Okrem dátumu výroby a značky venujte pozornosť aj konkrétnym číslam. Tie sú dôležité pre rozmery, napätie, kapacitu, polaritu, veľkosť pólov a štartovací prúd. Dostaňte sa aj k odporúčaniam o type uchytenia a o nabíjačkách. Zlý výber autobatérie výrazne ovplyvňuje plynulosť a celkovú funkčnosť motora. Rozhodujte sa preto veľmi dôsledne!

Foto: Pixabay