Všetko má svoje príčiny. Rovnako tomu tak je aj v súvislosti so strachom zo šoférovania. Ak sa strach prejavuje v slabej miere, teda ide len o vnímanie zodpovednosti za seba a ostatných, dá sa to postupne prekonať. Ak je intenzívny, čím zasahuje do bežného fungovania pacienta, je nutné sa so svojím problémom zdôveriť a vyhľadať lekársku pomoc. Ako ste na tom vy?

Strach si nevysvetľujme len negatívne a skúsme ho prekonať s ľahkosťou, postupnou zmenou v myslení a konaní. Všetko je na nás, na našom myslení a uvedomení si, že problém nám už prerástol cez hlavu. Strach zo šoférovania sa takisto môže prejaviť v rôznej podobe a miere.

Ideálne je, ak ide len o „zdravý strach“

Teda bežnú trému pred jazdou, s čím súvisí aj naša zodpovednosť za seba, celú posádku a v istom zmysle aj za ďalších účastníkov premávky. Vtedy tomu netreba pripisovať žiadne negatívne súvislosti. Tento strach z vás musí opadnúť, a to hneď po prvých prejdených metroch.

Čo ak strach neustupuje a vy psychicky upadávate pri každom pomyslení na šoférovanie?

Vtedy je už načase uvažovať o symptómoch spojených s nezvládnuteľným strachom zo šoférovania, teda o amaxofóbii. Človek v takýchto situáciách podlieha zvláštnej úzkosti, pocitu, že zlyháva, respektíve, že jazdiť je nad jeho osobné sily. Často sa amaxofóbia dotýka práve tých, ktorí ešte nemajú vodičský preukaz, teda ani žiadne veľké šoférske skúsenosti.

Dolieha na nich zväčša iracionálny, nepodložený pocit na základe predchádzajúcich negatívnych skúseností. Obávajú sa, pretože sami nedokážu ovládať mieru zodpovednosti a vytvoriť si komfortné podmienky, aby v šoférskych zručnostiach pomaly napredovali.

Zaostávajú, vyhýbajú sa sadnúť si za volant a neraz ich prepadnú aj rôzne zdravotné komplikácie. Zvýšená teplota, triaška, zrýchlené dýchanie či bolesti brucha sú len malým zlomkom, že vám strach zo šoférovania nedovolí plnohodnotne fungovať.

Amaxofóbia sa nevyskytuje výlučne len v začiatkoch šoférovania, poprípade pred absolvovaním autoškoly. Môže byť nadobudnutá, získaná po predchádzajúcich traumatických zážitkoch, po nehodách či zo strachu, keď za volantom išlo o život vašim najbližším. Vodič sa mohol ocitnúť v teréne, z ktorého sa dostal vďaka pomoci iných alebo až záchranárskych zložiek. Pribúdajúcim vekom slabnú naše sily, prekonávame rôzne ochorenia a začneme si oveľa viac vážiť život, rovnako aj zodpovednosť zaň. Aj za takýchto okolností môžeme podľahnúť amaxofóbii.

Najlepšie je mať oporu v druhých, ktorí nám nedovolia zavesiť šoférovanie na klinec. Klin sa len klincom vybíja, teda treba začať opäť šoférovať. Pomaly, postupne, pod dohľadom skúseného vodiča a pri plnom vedomí, že to, čo robíme, je len pre naše dobro. Šoférovaním nemôžeme nikomu ublížiť, to len predvádzaním a vystrájaním na cestách.

Náš tip: Premýšľate nad novým autom? Pozrite si Opel Astra a možno splní práve vaše požiadavky.

Foto: Pixabay