V zdravom tele, sa zdravý „duch“ prejaví až pri pravidelnom a správnom cvičení. Takisto si musíte dokonale vedieť zorganizovať čas, vybaviť na cvičenie vhodné priestory a sústrediť sa na každý cvik zvlášť. Neexistujú jednoduché a náročné športy, často si tréningy komplikujeme svojou nevyrovnanosťou a minimálnou (alebo žiadnou) predprípravou. Ako efektívne cvičiť hneď zrána? O tom sa dočítate už v tomto článku.

Odporúčame: Vybrali sme pre vás najlepšie doplnky výživy pre športovcov!

To, že sa nám (ne)chce, súvisí s kvalitou spánkového režimu

Prvým ukazovateľom zlého biorytmu a spánkových návykov je to, že vstávame unavení a slabí. Spánok má nášmu telu prispievať k regenerácii a efektívnejšiemu fungovaniu metabolických procesov, nie k únave. Preto už večer myslite na svoje príjemné vstávanie. Doprajte si 6 až 8 hodín nepretržitého spánku, zaspávajte v úplnej tme, bez vplyvu technológií, aby vaša pozornosť a myšlienky nikam neubiehali. Dobrým návykom je zaspávať v rovnakom čase a aj počas voľných dní sa zobúdzať skoro ráno, medzi 6.-7. hodinou. Po čase vstanete skôr, než zazvoní budík alebo sa ozve pípanie na mobile.

Spomíname to najmä preto, že len pri zdravom biorytme bude mať cvičenie zrána pozitívne dôsledky na naše zdravie a výdrž počas celého dňa. Opäť platí, že zobudiť sa je jedna vec a vstať z postele druhá. Už len naťahovaním chrbtového svalstva, strečingovým pohybom nôh a rúk prispievame k lepšiemu vstávaniu a utužovaniu tela.

Pozor, necvičte v posteli, na tento účel si zaobstarajte karimatky, čas si musíte naplánovať tak, aby ste si pyžamo nahradili športovým úborom. Pred alebo po rannej hygiene, na lačný žalúdok alebo až po raňajkách? Každému vyhovuje niečo iné, no pitný režim si musíme zabezpečiť počas aj po cvičení, rovnako dôležitá bude po tréningu osviežujúca sprcha.

Príjemné celotelové posilnenie

Že nestíhame, to už o sebe vieme, ale naozaj sa nám bude viac chcieť cvičiť poobede? Teda zvládnime aspoň krátky, 5-8 minútový celotelový tréning a podľa „dozvukov“ počas dňa, ukončime dišputu o tom, či je lepšie cvičiť ráno alebo v neskorších hodinách.

Celotelové preto, že po spánku sa najčastejšie sťažujeme na stuhnutie v oblasti chrbtice, drieku a končatín. Ale aj preto, že by sme si náhodou už viac počas dňa nezacvičili, tak nech na to nedoplatí žiadna časť nášho tela.

Náš tip – potrebujete ráno oporu všetkých štyroch končatín? Využite to na cvik Pavúk. Východisková pozícia obráteného písmena V sa postupne mení v dôsledku odtláčania sa od dlaní a pokrčených kolien. Záber pociťujeme pri „vykročení“ ľavou nohou k ľavej dlani (na rovnakej úrovni). Druhú nohu vystierame, ľavou vytvárame protitlak smerom dopredu (ťah kolenom).

Mali ste ťažkú noc a rovnako nabitý je aj váš program na celý deň? Precvičte si svoju stabilitu balančnou pózou. Na začiatku stojíte vzpriamene, postupne jedno koleno zdvíhate až do výšky bedier. Aj keď vytáčate chodidlo do strany, boky sú pevné, druhá noha je len mierne pokrčená. Vyvíjajte ňou tlak do zeme. Ruky upažte, zamerajte sa na jeden orientačný bod a len jemu venujte pozornosť. Samozrejme, nespadnite!

Už by ste si najradšej opäť ľahli? Nech sa páči, ale len pri unožovaní v ľahu na boku. Obe nohy uložte na seba, majte ich vystreté. S výdychom dvíhajte najprv jednu nohu, pri nádychu spustite. Cvik kombinujte s naťahovaním nohy k bruchu. Cvik zopakujte aspoň 10-krát, potom si ľahnite na druhý bok. Len nezaspať!

Odporúčame: Vybrali sme pre vás najlepšie doplnky výživy pre športovcov!

Foto: Pixabay