Domácnosť je naším kráľovstvom. Je vizitkou nášho vzťahu k čistote a poriadku, k precíznemu zariaďovaniu jednotlivých miestností a v neposlednom rade aj k úspore energií. Každým rokom ich cena rastie. Mali by sme sa preto naučiť, ako efektívnejšie a úspornejšie so spotrebičmi manipulovať. Vďaka tomu dokážeme v priebehu roka ušetriť aj niekoľko desiatok eur za vodu, plyn a elektrinu. Tu je niekoľko našich odporúčaní.

Ešte stále pretrváva vykurovacie obdobie. Radiátory “praskajú“ vo švíkoch, no počas dňa treba aj vetrať. Vetranie je nevyhnutné aj v zimných mesiacoch. Prívod čerstvého vzduchu ovplyvňuje naše zdravie. Utužuje ho, zbavuje nás únavy a eliminuje vydýchaný vzduch plný vírusov a baktérií. Odporúča sa vetrať dokorán a v krátkych intervaloch (3-5 min). Takto vetrajte aj niekoľkokrát do dňa. Teplotu v miestnosti, samozrejme, znížte na minimum. Pri takom vetraní sa múry príliš neochladia, nemnožia sa plesne, ani nedôjde k veľkým energetickým stratám. Nezabúdajte na pravidelné ovzdušňovanie radiátorov. Teplotu v miestnostiach udržiavajte v intervale 18 – 20°C.

V kuchyni sa taktiež pohybujeme dosť často. Varíme, pečieme a ohrievame jedlo. Vo všeobecnosti platí, že treba používať energeticky úspornejšie spotrebiče, pretože za rok sa tých energií dosť nazbiera. Chladnička a sporák je asi gro v každej kuchyni. Neodporúča sa umiestňovať chladničku v blízkosti tepelného zdroja (sporák, umývačka riadu). Spotrebúva sa tak oveľa viac elektrickej energie.

Úsporné varenie, umývanie a pranie!

Pri varení platí, že si treba vyberať z úspornejších a kvalitnejších parných hrncov. Pri varení musia hrnce kopírovať varnú plochu a netreba zabúdať ani na pokrievky. Ak potrebujete vriacu vodu, používajte radšej rýchlovarnú kanvicu. Na čistenie jednotlivých surovín používajte batérie s nastaviteľným prúdom vody. Taktiež zvážte, či vo vašej domácnosti nebude efektívnejšie používať umývačku riadu. Jedlo ohrievajte v mikrovlnnej rúre. Je to úspornejšie než na sporáku.

kúpeľni sa každodenne sprchujeme, perieme a umývame. Aj tu platí, že si treba zabezpečiť úspornú sprchovaciu hlavicu s regulovateľným tokom vody. Ušetríte tak až 10 l vody za minútu. Oblečenie perte pri odporúčanom množstve/váhe prádla. Málo oblečenia je neúsporným riešením a v preplnenom bubne sa oblečenie slabo operie. Ak potrebujete prať veľa, odporúča sa niekoľko cyklov za sebou, pretože špirála je vtedy nahriata. Je to úspornejšie ako po jednom praní v priebehu niekoľkých dní. Naozaj pri čistení zubov zastavujete vodu? Podľa toho, ako často sa u vás doma perie, zvážte aj kúpu sušičky. Premyslite si, či je naozaj potrebný televízor v každej detskej izbe. Koľkokrát necháme kábel od nabíjačky mobilu v zástrčke a je naozaj nutné zaspávať pri nočných lampách? Inteligentným riešením nie je mať v domácnosti “elektráreň na plné obrátky“, ale efektívne manipulovať s každým prístrojom a spotrebičom.

Foto: Pixabay