Premýšľate nad výberom fotovoltiky? Potom by ste mali zvážiť, ktorým spôsobom budete zbierať a najmä ukladať zvolenými panelmi vyrobenú elektrickú energiu. Vhodnými komponentmi, ktoré umožňujú uchovávať a zároveň využívať slnečnú energiu sú batérie, ktoré však nemusia mať len klasickú fyzickú, ale aj virtuálnu podobu.

Aké sú medzi virtuálnymi a fyzickými batériami rozdiely?

Prečo fotovoltické a nie solárne panely?

Predtým, ako sa ponoríme do problematiky batérií, je dôležité si uvedomiť rozdiel medzi fotovoltikou a solárnymi panelmi. Obľúbené solárne panely, presnejšie kolektory, sú zariadenia, ktoré konvertujú slnečné žiarenie na ohrev úžitkovej vody.

Fotovoltika je širší koncept, ktorý zahŕňa nielen samotné panely, ale aj celé systémy založené na využívaní slnečnej energie na výrobu elektrickej energie. V porovnaní s tými solárnymi, majú fotovoltické systémy výhodu aj v tom, že môžu nazbieranú energiu uchovávať v špeciálnej batérii, čo umožňuje efektívnejšie využitie slnečných lúčov a zvyšuje nezávislosť na tradičných zdrojoch.

Inštalácia fotovoltaiky odborníkmi zvyšuje efektivitu a výkon

Inštalácia fotovoltaiky odborníkmi môže výrazne zvýšiť ich efektivitu a výkon. Dôvodom je viac skúseností a praxe. Svoj zmysel a prínos majú aj znalosti, ako a za akých podmienok bude takáto technológia na vašom pozemku alebo budove fungovať.

Profesionálni inštalatéri tiež disponujú informáciami potrebnými na presnú optimalizáciu umiestnenia a konfigurácie panelov a batérií, čo vedie k maximálnemu využitiu slnečnej energie a minimalizácii strát energie. Poradia vám aj s ich nevyhnutnou údržbou.

Len minimum budúcich majiteľov tohto riešenia si totiž uvedomuje, že v priebehu prevádzky fotovoltické panely zachytávajú na svojom povrchu rôzne nečistoty, prach, čiastočky a sadze z komínov alebo trus vtákov. A práve s takýmto zvyšujúcim sa znečistením, podobne ako so snehom alebo inými prekážkami, účinnosť systému klesá, na základe čoho sa v batérii neuloží toľko energie.

Aký je rozdiel medzi virtuálnou a fyzickou batériou?

Počas slnečného dňa, ktoré sú už aj v našich podmienkach pomerne časté a silné, dokáže fotovoltika vyrobiť viac elektrickej energie ako dokážeme spotrebovať. Bolo by teda neefektívne, ak by sme si tento vzácny zdroj nedokázali uložiť a spotrebovať, keď to bude vhodné. Na tieto účely sa k fotovoltike dodáva a využíva batéria, ktorá môže byť v klasickej fyzickej alebo modernejšej virtuálnej podobe. Aký je medzi nimi rozdiel?

  • Fyzická batéria, ako z jej názvu vyplýva, je konkrétnym fyzickým zariadením, ktoré slúži na uchovávanie elektrickej energie produkovanej fotovoltickým systémom. Tieto batérie sú obvykle uložené v skladovacích jednotkách, ktoré môžu byť inštalované v domácnostiach alebo komerčných budovách. Využiť ich môžete kedykoľvek a bez distribučných poplatkov, aj v prípade výpadku prúdu. Menšou komplikáciou môže byť jej veľkosť, ktorá vie v niektorých prípadoch obmedzovať. Fyzická batéria tiež potrebuje pravidelnú údržbu.
  • Virtuálna batéria, na rozdiel od tej fyzickej, je softvérovým riešením, ktoré simuluje fungovanie fyzickej batérie. Tento prístup využíva inteligentné riadiace systémy a softvérové algoritmy na optimalizáciu spotreby elektrickej energie a riadenie dodávky energie medzi fotovoltickým systémom a elektrickou sieťou.

Nezaberá miesto, nezvýši ani obstarávacie náklady, pretože ju netreba nikam montovať. Za ukladanie vyrobenej energie vám síce môžu distribučné spoločnosti účtovať poplatky, na druhú stranu môžete takúto energiu do verejnej siete aj predávať.

Virtuálne batérie môžu byť efektívne aj v prípadoch, kde máte vytvorenú sieť viacerých fotovoltických systémov, ktoré sú medzi sebou prepojené. Nevýhodou môže byť závislosť od spoľahlivosti konkrétneho softvérového riešenia, ako aj obmedzená možnosť poskytovania záložného zdroja energie v prípade výpadku elektrickej siete.

V závere teda môžeme skonštatovať, že pri voľbe medzi virtuálnou a fyzickou batériou pre fotovoltické systémy zohráva dôležitú úlohu komplexný súbor faktorov, ktoré je pre čo najvyššiu možnú efektivitu systému nutné individuálne zohľadniť a riešiť všetko s odborníkmi.

Zdroj obrázka: Slavun/Shutterstock.com