Pohodlne sa vyspať. To je sen nielen každého dospelého, ale aj detí. Síce vám to nepovedia, ale keď vidíte, ako sa im krížia oči, zaspávajú aj v stoji a nemajú už na nič náladu, je vám to hneď jasné. Lenže ono sa to ľahko povie, ale horšie robí. Kvalitu spánku ovplyvňuje množstvo vecí, medzi nimi aj detské plachty.

Bez spánku sa nezaobídeme

Spánok je pre náš organizmus nenahraditeľný, odohráva sa počas neho množstvo procesov potrebných pre naše fungovanie. Dodáva nám energiu, pomáha telu aj svalom regenerovať, posilňuje imunitný systém, ovplyvňuje produkciu hormónov a mnoho ďalšieho.

Jeho potreba sa s vekom mení. Najviac spánku potrebujú malé deti. Len si vezmite, že novorodenci zväčša prakticky celý deň prespia, škôlkové deti už spia po obede a cez noc. Batoľatá by mali spať zhruba 11-14 hodín denne, predškolské deti priemerne 10-13 hodín. Odporúčaná priemerná doba spánku školou povinných detí sa pohybuje medzi 8 až 11 hodinami, u dospelákov potom 7 až 9 hodín.

Počas tejto doby by malo dôjsť k naozaj kvalitnému odpočinku každého jedinca a potrebnej relaxácii. Keď sa naopak dobre nevyspíme a neoddýchneme si, po prebudení sme protivní, unavení a celí nesvoji.

Posteľ je základ, čo ďalej?

Každé dieťa aj každý dospelák by mal mať svoju posteľ. Tá by nemala byť pri radiátore ani priamo pri okne, odkiaľ môže fúkať. Ani tá najlepšia posteľ ale nestačí, dôležitá je aj matrac, obliečky a detská plachta.

Práve tá je v tesnom kontakte s našou pokožkou, mala by teda byť priedušná a savá, detské plachty navyše musia byť ušité z materiálu vhodného aj pre deti.

Ako vybrať tú pravú detskú plachtu?

Základom pri výbere plachty je materiál, z ktorého je vyrobená, a tiež jej rozmery. Na malú detskú posteľ nepoložíte veľkú plachtu a naopak.

Tip číslo jedna: Zamerané na materiál

Plachty pre deti musia byť ušité z materiálov certifikovaných na použitie deťmi. Medzi tie najobľúbenejšie patria 100% bavlna, froté a jersey.

Okrem materiálu je potrebné sa tiež rozhodnúť, či stavíte na klasické plachtové prestieradlá, ktoré sa prehnú pod matrac po ich celom obvode, alebo napínacie prestieradlá, ktoré majú vo všetkých rohoch šev, ktorý prestieradlo zahne pod matrac. V spodnom okraji je navyše prevlečená guma, ktorá plachtu vypne tak, že sa nekrčí a dobre drží.

Tip číslo dva: Ako je to s rozmermi detských posteľných plachiet?

Rozmer detskej plachty sa riadi rozmerom matraca, na ktorý ju položíte, Pokiaľ stavíte na plachtové prestieradlo, počítajte na všetkých štyroch stenách matraca s presahom minimálne 20 cm.

Plachty do detskej postieľky inak mávajú rozmer 60 x 120 cm a 70 x 140 cm, plachty na veľkú detskú posteľ potom 90 x 200 cm.

Tip číslo tri: Zvážte aj chránič matraca

Nepriepustný chránič matraca chráni matrac pred ušpinením, opotrebením a prienikom tekutín, predlžuje aj jeho životnosť. Vrchná časť býva vyrobená zo 100% bavlny vo froté úprave, spodnú vrstvu tvorí nepriepustná vrstva zo 100% polyuretánu s protiplesňovou ochranou. Chránič tak je antibakteriálny aj priedušný.