Potrebujete vo svojej domácnosti novú práčku, chladničku, alebo sa pred vlnou letných horúčav chcete vybaviť kvalitnou klimatizáciou? Ako sa zorientovať v nespočetnej ponuke týchto elektrospotrebičov? Nespoliehajte sa, že čím vyššia cena, tým ste si zakúpili kvalitnejší a účinnejší spotrebič. V tomto smere hovoria za všetko povinné energetické štítky na elektrických spotrebičoch.

Povinné energetické štítky nesú informáciu o úspornosti a efektívnosti daného spotrebiča. Ovplyvňujú, respektíve uľahčujú spotrebiteľské správanie. Na malej ploche dokážu priniesť množstvo fixných údajov, vďaka ktorým sa okamžite zorientujete v ponuke. Treba ich však “vedieť čítať“.

Údaje sú užitočné aj pre bežných spotrebiteľov. Môžete si tak jednotlivé spotrebiče objektívnejšie porovnať, a to predovšetkým z hľadiska účinnosti, rozšírených funkcií a energetickej úspory. Tá je práve každým rokom pre spotrebiteľov dôležitejším údajom. Menšia spotreba energií znamená pre nás väčšie finančné úspory! To by malo byť pre každého hnacím motorom, ako čo najlepšie rozlišovať údaje na energetických štítkoch!

Energetické štítky na základe zmien v platnej legislatíve budú označované písmenami A až G, teda bez energetických podtried A+, A++ a pod. Elektrospotrebiče s novým označením sa uvedú do predaja najskôr koncom roka 2019. Údaje na energetických štítkoch neovplyvňujú len samotné spotrebiteľské správanie. Motivujú producentov ku skvalitneniu výroby a širšej ponuke energeticky účinnejších spotrebičov.

Aké údaje poskytuje energetický štítok?

Zoznam výrobkov, ktoré musia byť označené energetickým štítkom, je rozsiahly. Patria sem predovšetkým chladničky, mrazničky, práčky, elektrické rúry, elektrické ohrievače, klimatizácie atď. Vo všeobecnosti ide o výrobky s priamym alebo nepriamym vplyvom na spotrebu energie a iné potenciálne zdroje. Energetické štítky musia byť zreteľne zobrazené na danom spotrebiči už v mieste predaja.

Týkajú sa spotrebičov, ktoré sa predávajú v rámci EÚ a pre ktoré je štítok povinný. Povinnosť zverejniť, respektíve sprístupniť údaje na energetickom štítku majú aj online a katalógové obchody. Energetické triedy sa delia do skupín od A až po G. Energeticky najúspornejšie sú triedy A. Okrem informácie o triede energetickej účinnosti musia obsahovať označenie výrobcu, značku/model výrobku, spotrebu elektriny za rok a údaj o hlučnosti.

Foto: Pixabay