Kožené sedačky v aute vyzerajú proste štýlovo, navodzujú pocit luxusu a interiér auta vyzerá vďaka nim omnoho lepšie. Koža v aute skrátka stimuluje všetky zmysly. Hmat, pretože je na dotyk príjemná, čuch, pretože krásne vonia, oči, pretože vyzerá dobre a aj sluch, keď si sadnete do koženej sedačky, jemne zavŕzga.

Kožené sedačky v aute

Kožené poťahy v interiéri auta pôsobia luxusne a štýlovo. Avšak len do času, kým sa lesk kože vytratí, objavia sa škrabance či iné poškodenia koženého poťahu. Na príliš namáhaných miestach sedadla môže byť koža zošúchaná. Pokiaľ majiteľ auta nevenuje koženým sedačkám patričnú starostlivosť, onedlho kožený interiér auta nebude vyzerať ani luxusne ani štýlovo. Našťastie aj veľmi zničený a matný povrch kože sa dá zachrániť. Oprava kožených sedačiek je však náročnejšia, keď sa o kožený poťah pravidelne nestaráte.

Starostlivosť o kožu

Kožené sedačky sú najviac používanými miestami v aute, keďže prichádzajú do priameho styku s pokožkou človeka pri každej jazde. Aj ked to nie je vidno, na sedačke sa používaním usádza špina, mastnota z pokožky, či pot. Spolu so šúchaním a namáhaním koženého poťahu tak dochádza k rozrušeniu ochrannej vrstvy kože, ktorá je tak náchylnejšia na odery, vyšúchané miesta či praskliny.

Na kožené sedačky negatívne vplývajú aj výkyvy teplôt. V zime je problém, keď vystúpite z vykúreného interiéru vozidla, ktoré následne vychladne až na mínusové teploty. Takéto zmeny teplôt vystavujú kožený interiér omnoho väčšiemu namáhaniu. Aj v lete sú kožené sedadlá namáhané, pokiaľ necháte auto vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Ochranou môže byť parkovanie v uzavretej garáži alebo minimálne použitie hliníkovej fólie na predné sklo, ktorá odráža slnečné žiarenie.

Kožený interiér je taktiež potrebné pravidelne čistiť. Hĺbkové čistenie sa odporúča vykonávať dvakrát do roka, minimum je raz ročne. Každé čistenie musí byť zavŕšené impregnáciou. Úlohou impregnačného prípravku je poriadne vyživiť povrch kože, zmäkčiť ho a ochrániť povrch sedačky pred oderom a ošuchom. Bez impregnácie koža vyschne, stvrdne, objavia sa praskliny, ktoré môžu viesť až ku vzniku dier. A takéto poškodenia sa už veľmi ťažko opravujú.

Poškodenia koženého poťahu

Pokiaľ sa o kožený poťah nestaráme, následná oprava koženej sedačky môže byť náročnejšia. Medzi časté poškodenia koženej sedačky patria vyšúchané miesta, kedy je horná vrstva kože zošúchaná a na povrch sa dostávajú jemné chĺpky z nižších vrstiev kože.

Pri manipulácii a prevážaní predmetov v aute s koženým interiérom môže prísť k poškriabaniu alebo inému mechanickému poškodeniu kože, kde sa poškodí viacero alebo všetky vrstvy kože naraz. Takéto poškodenia vedú k prasklinám či dieram a ich následná oprava môže byť veľmi náročná.

K poškodeniam kože dochádza  tiež úplne nenápadným avšak častým spôsobom – omrvinkami z jedla či drobnými kamienkami, ktoré sú váhou tela vtláčané do koženého poťahu sedačky. Aj keď sú poškodenia kože omrvinkami či kamienkami drobné, ak sa o kožu nestaráme, môžu tiež viesť k neskorším závažnejším poškodeniam sedačky.

Ako opravíte  koženú sedačku

Oprava kože v aute musí prebiehať po hĺbkovom čistení, avšak ešte pred impregnáciou. Oprava a renovácia koženej sedačky je vždy lacnejšia ako jej výmena či prečalúnenie a s dobrým domácim setom na opravu kože to zvládnete. Je to však práca precízna a preto trvá dlho, kým sa dosiahne požadovaný efekt. Najjednoduchšie sa opravujú zošúchané miesta na sedadle a výsledný efekt je najviditeľnejší. Je potrebné kožu dobre vyhladiť a následne zafarbiť tak, aby sa výslednou farbou neodlišovala od zvyšku vyčistenej koženej sedačky. Trafiť správny farebný odtieň chce trochu cviku, preto, ak si na opravu koženej sedačky vo svojom aute netrúfate, môžete sa obrátiť na odborníkov, ktorí sa opravám a renováciám kože profesionálne venujú.