Začali ste aktívne žiť a omnoho viac dbáte na pravidelný tréning? Prvé týždne prebiehalo všetko podľa vašich predstáv. Potom vám cestu skrížil nepríjemný predmenštruačný syndróm a dnes už len ležíte v kŕčoch. V kalendári máte zároveň vyznačený termín poobedňajšieho tréningu. Čo teraz?

Teplo a ticho a tekutiny

Pre tréning sa svet nezrúti, no rovnako vieme zatočiť aj s nastupujúcou bolestivou menštruáciou. Ešte predtým, než siahnete po liekoch alebo výživových produktoch na zmiernenie bolesti a kŕčov, snažte sa o pokojový režim. Vašu myseľ nech neznepokojujú myšlienky na to, čo dnes musíte stihnúť – doprajte si výživné raňajky a obed. Počas svojich dní buďte prísnejšie na pravidelný pitný režim, na udržiavanie tela v teple a na kontrolovanie telesnej teploty. Tá sa môže mierne zvýšiť.

Vynechať tréning alebo sa nenechať ničím obmedzovať?

Šport je zdravý aj počas ženských dní, ale hlavou múr neprerazíme.

Pozor, ak patríte k ženám s dlhším cyklom a intenzívnejším krvácaním počas prvých dní. Najmä na začiatku menštruácie odporúčame zlepšiť si náladu meditatívnou jogou alebo cvičením na doma pri hudbe.

Oklameme svoje telo tým, že pozornosť upriamime na príjemnejšie aktivity, pričom „zabúdame“ na bolesť.

Podarilo sa? Super! Ak nie, v prvý deň radšej tréning vynechajte, pretože z nedbanlivosti môžete doplatiť na skoršiu únavu, na zvracanie alebo mdloby pre výkyvy hormónov. V dôsledku zvýšenej telesnej teploty aj na rýchlejšie straty tekutín a dehydratáciu. Po tréningu je už len krok k horúčke a po ochladení spoteného tela aj k triaške.

Ale, ak ste tou šťastnejšou a menštruácia je vašou dobrou priateľkou, tréningy určite nevynechávajte. Pre ženské telo je práve cvičenie v tomto období ešte lepšou úľavou. V tele sa vyplavujú hormóny, ktoré pôsobia proti kŕčom a únave. Zefektívni sa odtok krvi, čím si športom korigujete samotný priebeh, intenzitu a dĺžku krvácania. Cítite sa spokojnejšie, že ste na tréning nezanevreli, aj keď s istými obmedzeniami!

Aké si stanoviť obmedzenia pri športe počas menštruácie?

Preventívne, aj keď nemávate si silnú menštruáciu, odporúčame v prvé dni vynechávať náročné silové a HIIT tréningy. Prospešné je posilňovanie s vlastnou váhou, ideálne v domácich podmienkach. Cvičiť môžete na stacionárnom bicykli a s posilňovacou gumou. Okrem jogy je skvelým tréningom aj pilates a rôzne dychové cvičenia pre správny krvný obeh. Vynechať môžete cviky na brucho a tie, ktoré si vyžadujú rýchlu zmenu pohybu – z ľahu do sedu a pod. Plánujete večerný beh? Tak si nájdite dobrého parťáka v prípade, že vám príde nevoľno. Zvážte skôr rýchlejšiu chôdzu, ale s kvalitným pitným režimom. Po tréningu doprajte organizmu dostatočnú regeneráciu a výdatný spánok.

Foto: Pixabay